Έριξε «πεντάρα» στην Κάντιθ και προσπέρασε τη Ρεάλ η Ατλέτικο

Πέμπτη, 4/5/2023 - 08:22

Πεντάμορφη Ατλέτικο, ανέβηκε στη 2η θέση. Η ομάδα του Σιμεόνε επικράτησε 5-1 της Κάντιθ και προσπέρασε τη Ρεάλ Μαδρίτης, αξιοποιώντας την ήττα της «βασίλισσας» με 2-0 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι «ροχιμπλάνκος» με μπροστάρη τον Γκριζμάν ισοπέδωσαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρατάχθηκαν με σοβαρές απουσίες, «καθαρίζοντας» από νωρίς. Ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’ με ωραίο πλασέ, ενώ πέτυχε και 2ο γκολ στο 26’. Από εκεί και μετά έφυγε εντελώς το όποιο άγχος είχε η Ατλέτικο. Στο 49’ ο Μοράτα βρήκε δίχτυα από κοντά και οκτώ λεπτά μετά ο Καράσκο σκόραρε από την άσπρη βούλα. Το τέρμα του Λοσάνο στο 72’ ήταν παρηγοριά στον άρρωστο και ο Μολίνα στο 73’ πέτυχε το 5ο γκολ της Ατλέτικο.

Νίκη-ανάσα για τη Χετάφε, η οποία επικράτησε 1-0 της Θέλτα εντός έδρας, έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες. Το γκολ-πέναλτι του Ουνάλ στο 3ο λεπτό έδειξε τον δρόμο στους γηπεδούχους, που κέρδισαν μία θέση στη βαθμολογία, αλλά παρέμειναν εντός της επικίνδυνης ζώνης.