Έριξε «τριάρα» στην Ελλάδα και πήρε μεγάλη νίκη η Εθνική Ελπίδων

Δευτέρα, 6/6/2022 - 19:30

Μεγάλη νίκη της Εθνικής μας ομάδας των Ελπίδων επί της αντίστοιχης της Ελλάδας.

Στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα μας για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21, η Κύπρος μετά από πολύ καλή παρουσία νίκησε με 3-0 στο Δασάκι και έφτασε στους 11 βαθμούς.

Δίκαιη η επιτυχία για τους διεθνείς μας που παρουσιάστηκαν με καλά οργανωμένο μεσοαμυντικό πρόσωπο και στις γρήγορες αντεπιθέσεις κατάφεραν να επικρατήσουν σε βάρος μιας δυνατής ομάδας όπως η Ελλάδα, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου και ήρθε στην Κύπρο με στόχο το θετικό αποτέλεσμα που θα της εξασφάλιζε τη δεύτερη θέση.

Ο Ανδρέας Κατσαντώνης με εκτέλεση πέναλτι στο 27ο λεπτό και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το πέναλτι κέρδισε ο Γαβριήλ μετά από εξαιρετικό συνδιασμό Σεργίου - Φραντζή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας πλησίασε πρώτη στο γκολ όταν από κοντά το πλασέ του Σιέλη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Ελλάδας.

Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει για το γκολ της ισοφάρισης όμως οι διεθνείς μας με σωστή οργάνωση κράτησαν το μηδέν παθητικό και με τις γρήγορες αντεπιθέσεις έφτασαν στο επιβλητικό 3-0.

Το 2-0 πέτυχε ο Θωμάς Νικολάου με μονοκόμματο σουτ μετά από σέντρα του Σεργίου στο 73ο λεπτό και στο 83ο λεπτό μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Παρούτης ο Ναούμ διαμόρφωσε το 3-0.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Γιάννος Οκκάς σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με τη Λευκορωσία πραγματοποίησε πέντε αλαλγές στο αρχικό πλάνο δράσης.

Κύπρος: Κίττος, Σεργίου, Γαβριήλ (69' Θ. Νικολάου), Σιέλης, Καραμανώλης, Πολυκάρπου (59' Αλ. Μιχαήλ), Γ. Οκκάς (69' Μάμας), Φραντζής, Ναούμ, Κατσαντώνης (Παρούτης), Γερολέμου (69' Κωστή).

Η Εθνική μας το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ισλανδία στο φινάλε της προκριματικής φάσης.