Έσωσε την Παρί ο Ικάρντι

Σάββατο, 9/11/2019 - 21:35

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης της 13ης αγωνιστικής στην έδρα της Μπρεστ, είδε κατάματα την δεύτερη συνεχόμενη γκέλα μετά την ήττα την προηγούμενη εβδομάδα από την Ντιζόν, όμως ο Αργεντινός επιθετικός, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι (σ.σ. μπήκε στο 80’ ως αλλαγή), διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και οι πρωταθλητές Γαλλίας επέστρεψαν στις νίκες.

Οι φιλοξενούμενοι, είχαν προηγηθεί με τον Άνχελ Ντι Μαρία στο 39ο λεπτό, όμως η Μπρεστ εκμεταλλεύτηκε μία από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, για να ισοφαρίσει στο 72’ με τον Γκράντσιρ. Αυτή, ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα των γηπεδούχων, που ανέβηκαν στην 9η θέση με 17 βαθμούς. Όσο για την πρωτοπόρο Παρί, διεύρυνε στους δέκα βαθμούς τη διαφορά από την δεύτερη Ανζέ, που έχει ματς λιγότερο.