Αθλητικά

Έσταξε «μέλι» για τον Διαμαντίδη ο Πρίφτης

Ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού, της Εθνικής ομάδας, αλλά και ένας από τους καλύτερους παίκτες που πέρασε από τα ευρωπαϊκά παρκέ.

Ο λόγος φυσικά για τον σπουδαίο Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος ακόμα και τώρα που έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση, συνεχίζει να γνωρίζει την αποθέωση από τους ανθρώπους του μπάσκετ.

Ο τεχνικός της Ούνικς Καζάν, Δημήτρης Πρίφτης, μίλησε στην κάμερα της VTB League και τόνισε ότι κάθε προπονητής θα ήθελε να είχε έναν παίκτη σαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη! «Άλλαξε τον τρόπο σκέψης των παικτών και των φιλάθλων, δείχνοντας πως μπορείς να είσαι χρήσιμος στο παρκέ, χωρίς να σκοράρεις πολλούς πόντους. Είναι μοναδικός στο είδος του», ανέφερε χαρακτηριστικά για τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Για το ποιον παίκτη θα διάλεγε: «Δύσκολη ερώτηση. Αν μιλάμε για Ρώσους παίκτες, θα διάλεγα τον Κιριλένκο. Πολύ πληθωρικός και πολύ αθλητικός φόργουορντ, που μπορούσε να κάνει τα πάντα στο παρκέ που πέτυχε πολλά για το ρωσικό μπάσκετ.

Μιλώντας γενικά, από όλους τους παίκτες στον κόσμο, θα πω τον Νοβίτσκι. Μού αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος παιχνιδιού του. Είναι ένας all-around παίκτης, που έδειξε αξιοζήλευτη σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του. Είμαι λάτρης του ομαδικού μπάσκετ και ο Ντιρκ ήταν πάντοτε κομμάτι της ομάδας και ποτέ δεν εκβίαζε προσπάθειες.

Αν μιλάμε, όμως, για παίκτες από τη χώρα μου, τότε θα διάλεγα τον Δημήτρη Διαμαντίδη! Άλλαξε τον τρόπο σκέψης των παικτών και των φιλάθλων, δείχνοντας πως μπορείς να είσαι χρήσιμος στο παρκέ, χωρίς να σκοράρεις πολλούς πόντους. Είναι μοναδικός στο είδος του. Μερικές φορές ξεχνάμε ότι μπορούμε να είμαστε χρήσιμοι στο παρκέ και με άλλους τρόπους, και όχι απαραίτητα με το σκοράρισμα. Ήμουν τυχερός που είχα την ευκαιρία να συνεργαστώ μαζί του στην Εθνική και για λίγο στον Παναθηναϊκό. Είναι όνειρο για κάθε προπονητή να έχει έναν παίκτη σαν τον Διαμαντίδη στο ρόστερ του!», κατέληξε.

Επόμενο άρθρο

Έσοδα 5,5 δισεκατομμυρίων ευρώ για τις Αγγλικές ομάδες

Ρεκόρ εσόδων σημείωσαν οι σύλλογοι της Premier League κατά την αγωνιστική περίοδο 2017/18
27/04/2019 - 16:15

ΣχετικέςΕιδήσεις

Επίσημο: Στην Ούνικς Καζάν ο Μάντζαρης

Ανακοινώθηκε από τη Ρωσική ομάδα ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού
20/07/2019 - 15:14

O «τατάς» Εφραίμ και τα... ποτά του Στάθη (ΒΙΝΤΕΟ)

Γνώρισαν την αποθέωση οι δύο Κύπριοι διεθνείς ποδοσφαιριστές της ομάδας
12/05/2019 - 00:05

Οργάνωσε κερκίδα στον εξώστη ο Τραμετζάνι με... μια φωτοβολίδα στο χέρι (ΒΙΝΤΕΟ)

Την αποθέωση γνώρισε ο Ιταλός προπονητής του ΑΠΟΕΛ κατά τους πανηγυρισμούς
11/05/2019 - 23:36

Ο Κόμπι θα ήθελε τον Διαμαντίδη στην ομάδα του

Τι δήλωσε ο πρώην αστέρας του ΝΒΑ σε πρόσφατες δηλώσεις του
15/03/2019 - 20:11

Αποθέωσε τον Ρονάλντο και ο Μαραντόνα

Εντυπωσιασμένος ο θρύλος του ποδοσφαίρου με τον Πορτογάλο
13/03/2019 - 16:39

Η αποθεωτική απάντηση του Ναδάλ στον Τσιτσιπά

Ο Ισπανός εξέφρασε ξανά την εκτίμησή του στον Έλληνα τενίστα μέσω social media
25/01/2019 - 11:30

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

ΥΠΕΣ: Ζήτησε την στήριξη των Ευρωπαίων για διαχείριση του μεταναστευτικού

Υπογράμμισε εκ νέου τις υπέρμετρες μεταναστευτικές πιέσεις που καταγράφονται στην Κύπρο
Ελλάδα

Xειροπέδες σε 64χρονο για την πυρκαγιά στα Μέγαρα

Ύποπτος για την φωτιά που κινητοποίησε την Πυροσβεστική Υπηρεσία

Άφησαν λουλούδια στη θάλασσα για τα θύματα της φονικής πυρκαγιάς στο Μάτι (ΦΩΤΟ)

Στο μνημόσυνο, άνθρωποι που έζησαν από κοντά τον εφιάλτη της 23ης Ιουλίου 2018

Επίθεση "Ρουβίκωνα" στα γραφεία της Στέγης Βιομηχανίας το Σύνταγμα (ΦΩΤΟ)

Βανδάλισαν με μπογιές την είσοδο του κτιρίου και τράπηκαν σε φυγή
Διεθνή

Νέο κύμα καύσωνα θα πλήξει την Ευρώπη τις επόμενες ημέρες

Στους 40 βαθμούς Κελσίου Παρίσι, Ρώμη και Βρανδεμβούργο και άλλες ευρωπαϊκές πόλεις

Δυσαρέσκεια Kαϊρου για αναστολή πτήσεων της British Airways

"Η αναστολή αυτή δε σχετίζεται με θέματα ασφαλείας της Αιγύπτου"

Ινδία: Εκτόξευσε τη δεύτερη αποστολή της στη Σελήνη (ΒΙΝΤΕΟ)

Θα επιδιώξει προσελήνωση κοντά στον νότιο πόλο που έχει εξερευνηθεί ελάχιστα

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 22/07/2019 - 20:20ALPHA NEWS