Έστειλε μήνυμα αισιοδοξίας και επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

Κυριακή, 7/1/2024 - 11:30

Την πρώτη του νίκη για το 2024 και με τον Πάμπλο Ματσίν στον πάγκο κατάφερε να πετύχει εχθές (06/01) ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με το εμφατικό 3-1 της ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Μετά την θετική εικόνα που έδειξαν στην ισοπαλία εναντίον του ΑΠΟΕΛ, οι «κυανόλευκοι» παρουσιάστηκαν ακόμα πιο βελτιωμένοι στο ντέρμπι της Λεμεσού και πήραν το ζητούμενο αποτέλεσμα κόντρα στην συμπολίτισσα, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα πως ξεκινάνε την ανάκαμψη τους.

Το σύνολο του Ισπανού τεχνικού είχε καθ' όλη την διάρκεια την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξε το σκορ μόλις στο ενδέκατο λεπτό με τον Μαλεκκίδη. Οι «λέοντες» μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 44ο λεπτό με τον Φραντζή, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση δύο λεπτά αργότερα, με τον Μάρκες.

Μετά την ανάπαυλα, ο Βαλμπουενά έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, κάνοντας το 3-1 στο 48ο λεπτό, ενώ στην συνέχεια ο Απόλλωνας μπόρεσε να διαχειριστεί άψογα το υπέρ του προβάδισμα, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα από τον αντίπαλο του.

Σε γενικές γραμμές, η ομάδα της Λεμεσού έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης, σε δύο πολύ κομβικούς αγώνες. Τώρα καλείται να διατηρήσει το ίδιο τέμπο και εκμεταλλευόμενη την καλή της ψυχολογία να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Ακολουθεί το ντέρμπι της Κυριακής (14/01) κόντρα στον Άρη.