Έστησε... πάρτι στη Φλωρεντία η Ρόμα

Σάββατο, 21/12/2019 - 08:31

Πουλάει.. τρέλα η Ρόμα. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα εντυπωσιάζει εντός των τεσσάρων γραμμών με το ποδόσφαιρο αλλά και τα αποτελέσματά της. Γεγονός που την έχει ανεβάσει πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και στο -7 από την κορυφή, μετά την εκτός έδρας τεσσάρα επί της Φιορεντίνα με 1-4 το βράδυ της Παρασκευής (20/12).

Το καλοδουλεμένο σύνολο, λοιπόν, του Πορτογάλου τεχνικού δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης εντός του γηπέδου. Με τον Τζέκο να εκμεταλλεύεται το γύρισμα του Τζανιόλο στο 19ο λεπτό, η Ρόμα πήρε κεφάλι στο σκορ. Και στα... καπάκια, πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ (0-2). Ο Σέρβος μπακ δε, έφτασε τα τρία γκολ τη φετινή σεζόν με φάουλ, έχοντας ένα λιγότερο από τον Μέσι που έχει τα περισσότερα στο τοπ-5 των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.

Δέκα λεπτά πριν βγει το ημίχρονο, πάντως, η Φιορεντίνα μείωσε (1-2) με κοντινό πλασέ του Μπαντέλι, μετά από... καραμπόλα στους αμυντικούς της Ρόμα και έδωσε ελπίδες στον κόσμο της που βρέθηκε στις κερκίδες του «Αρτέμιο Φράνκι». Ελπίδες που διατηρούνταν για αρκετά λεπτά στο παιχνίδι, μόνο και μόνο επειδή οι «τζιαλορόσι» δεν κούναγαν το πλεκτό και ήταν φλύαροι στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Κάτι που έκαναν στο τελευταίο 20λεπτό, με τον Πελεγκρίνι αρχικά να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα για την Ρόμα και τον Τζανιόλο να βάζει στο 88ο λεπτό το... κερασάκι στην τούρτα, μετατρέποντας μια εκτός έδρας δοκιμασία σε «πάρτι» (1-4).