«Κόλλησε» με τον Εθνικό στο Δασάκι και... έχασε έδαφος η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 29/1/2022 - 18:52

Χάθηκε στο... Δάσος!

Η ΑΕΚ έμεινε στο 0-0 με τον Εθνικό στο Δασάκι, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς.

Η ομάδα της Λάρνακας αν και έχασε κάποιες ευκαιρίες, δεν κατάφερε να βρει στόχο και μοιραία πήρε μόνο τον ένα βαθμό, μένοντας πίσω στη βαθμολογία και από την κορυφή.

Αξιοπρεπέστατη παρουσία από την ομάδα της Άχνας που πήρε το θετικό αποτέλεσμα και αναπτέρωσε τις ελπίδες για τη δύσκολη προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.

Με αυτή την ισοπαλία ο Εθνικός παρέμεινε στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς πλέον και την επόμενη (20η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (7/2, 16:30) από την Ομόνοια στο ΓΣΠ. Μεσοβδόμαδα (3/2, 17:00) δίνει τη ρεβάνς της νίκης με 3-1 απέναντι στη Δόξα στο «Μακάρειο», για τη β' φάση του κυπέλλου.

Αντίθετα με την ισοπαλία η ΑΕΚ έμεινε στην 3η θέση με 34 βαθμούς και το επόμενο Σάββατο (5/2, 17:00) υποδέχεται τον Άρη στην «Αρένα». Πριν από αυτό όμως, φιλοξενείται την ερχόμενη Τετάρτη (2/2, 16:00) από την ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο», στον επαναληπτικό του 1-1 για τη β' φάση του κυπέλλου.

Στο 6' η πρώτη τελική του ματς, με τον Γκόρουπετς να κάνει το γύρισμα για τον Μάζουρεκ που δοκίμασε το σουτ και ο Λεάλ έδιωξε σε κόρνερ.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Τρισκόφσκι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρόμο έπιασε την κεφαλιά με τον Άδωνη να βάζει την κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45ο λεπτό, ο Γκουστάβο δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Χριστοδούλου να μαζεύει εύκολα.

Στο 49' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Ακοράν να κάνει το γύρισμα και τον Άδωνη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ προτού ο Τρισκόφσκι σκοράρει.

Δύο λεπτά μετά, ο Φαράζ δοκίμασε το σουτ και ο Χριστοδούλου απέκρουσε δύσκολα στη γωνία.

Στο 66ο λεπτό ο Τάντι έκανε την παράλληλη σέντρα από δεξιά και ο Τρισκόφσκι από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Εσπινόσα έπιασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, ήταν όμως αδύνατο και μάζεψε εύκολα ο Χριστοδούλου.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Άδωνη, Χολ, Πηλέας, Κ.Ηλία, Χουντόμπιακ, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (67′ Ιωάννου), Μ.Ηλία (67′ Ντόλεζαλ), Ντούρις.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Τάντι (81' Ντάρμπισαϊαρ), Τόμοβιτς, Μ. Γκονζάλεθ, Γκαρσία, Λέντες, Μάμας (63′ Λαμπόικο), Φαράζ, Ακοράν (63′ Εσπινόσα), Ρομό, Τρισκόφσκι.

0

Νταβίντ Μπαντία (Εθνικός): «Κάναμε εξαιρετική δουλειά. Είμαι πολύ χαρούμενος με την προσπάθεια των παικτών μου και σύμφωνα με τις περιστάσεις που παίξαμε κύπελλο και είχαμε μόνο τρεις μέρες. Είμαι πολύ χαρούμενος που οι παίκτες έδωσαν το 200% για να κρατήσουν τον έναν βαθμό. Σίγουρα θέλουμε να παίζουμε πιο επιθετικά όμως κάποιες φορές πρέπει να καταλαβαίνουμε το πού βρισκόμαστε και να είμαστε πιο αμυντικοί ώστε να δίνουμε περισσότερη προσπάθεια προς το τέλος του αγώνα. Αυτή είναι η νοοτροπία που έχουμε σαν ομάδα και είμαι πεπεισμένος 200% ότι θα πάρουμε πορεία προς τα πάνω».

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Παίξαμε με μια ομάδα που ήθελε να αμυνθεί όλη την ώρα και να κρατήσει το 0-0. Έκατσαν πίσω και δεν κάναμε πολλές ευκαιρίες, όμως μου άρεσε η νοοτροπία της ομάδας μου. Δεν σκοράρουμε πολύ τώρα, όμως είμαι σίγουρος ότι θα ξαναρχίσουμε να σκοράρουμε και θα είμαστε πιο δυνατοί. Ευχαριστώ στον κόσμο μας που ήρθε στο Δασάκι και μας στήριξε. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι όλοι μαζί».