«Σκόνταψε» με τον Εθνικό στο Δασάκι η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/10/2021 - 18:57

Απώλειες και... πισωγύρισμα!

Η ΑΕΛ εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τον Εθνικό στο Δασάκι, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, αφήνοντας δύο βαθμούς στο γήπεδο της Άχνας.

Παρά το προβάδισμα δύο τερμάτων, με Μάζουρεκ (5') και Μαΐντεβατς (45'), η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα με τον Φλοριάν (45+3') και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόλπρεχτ (63') ισοφάρισαν, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Στα αξιοσημείωτα και η φάση του 36ου λεπτού, όπου ο Βοζίνια εκτέλεσε το ελεύθερο με πάσα προς τον Μαζάν, αυτός δίχως να το καταλάβει έπιασε τη μπάλα με τα χέρια για να τη στήσει στο σωστό σημείο και ο Γιώργος Νικολάου έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ωστόσο με τη χρήση του VAR άλλαξε την απόφαση του, καθώς η μπάλα στο ελεύθερο του Βοζίνια δεν ήταν στημένη στο σωστό σημείο και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Με αυτή την ισοπαλία ο Εθνικός έφτασε τους 2 βαθμούς, αλλά παραμένει στην τελευταία θέση και την επόμενη (8η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (31/10, 17:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Αντίθετα η ΑΕΛ έμεινε στην 4η θέση με 11 βαθμούς και το επόμενο Σάββατο (30/10, 19:00) υποδέχεται τον Άρη στο Τσίρειο ως τυπικά γηπεδούχος.

Στο 2' η πρώτη τελική του ματς, με τον Τεϊσέιρα να δοκιμάζει το σουτ από κοντινή θέση, μετά από διώξιμο της άμυνας και τη μπάλα να καταλήγει ψηλά έξω.

Τρία λεπτά μετά, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Μαΐντεβατς κράτησε και έστρωσε για τον Μάζουρεκ, ο οποίος με σουτ «βολίδα», έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» για το 0-1.

0

Στο 8ο λεπτό ο Μάζουρεκ «άγγιξε» και δεύτερο τέρμα. Μετά από λάθος στην άμυνα, βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Μπογκαντίνοφ, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά, ο Ασούμπρε δοκίμασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, με τον Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 35' ο Ταράσοβς έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Χουντόμπιακ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά, ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι. Ο Βοζίνια εκτέλεσε με πάσα το ελεύθερο, ο Μαζάν δεν το κατάλαβε και πήρε τη μπάλα με το χέρι για να τη στήσει ξανά, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Τελικά με τη χρήση του VAR, ο Γιώργος Νικολάου αναίρεσε την απόφαση του και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφού η μπάλα στο ελεύθερο δεν στήθηκε στο σωστό σημείο.

0

Στο 42ο λεπτό, ο Ασούμπρε έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Ζάκπα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά, η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Πελέ έκανε τη σέντρα, ο Μπογκατίνοφ δεν έδιωξε σωστά και ο Μαΐντεβατς σε κενή εστία σκόραρε για το 0-2.

2

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+4' ο Εθνικός μείωσε. Ο Φλοριάν βγήκε στην αντεπίθεση και δοκίμασε το σουτ, ο Βοζίνια δεν απέκρουσε σωστά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

0

Στο 53' πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Σάντος να επιχειρεί το σουτ από πλάγια θέση δεξιά και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Έξι λεπτά μετά ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Έουλερ και χρήση του VAR.

Στην εκτέλεση ήταν ο Φόλπρεχτ και ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 60ο λεπτό.

0

Στο 67ο λεπτό, ο Ζάκπα μπήκε απειλητικά στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Μάζουρεκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 81' ο Τόρες έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σωτηρίου έπιασε την κεφαλιά από πολύ κοντά και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Έξι λεπτά μετά, ο Εθνικός βγήκε γρήγορα στν αντεπίθεση, με τον Πηλέ να σεντράρει στην περιοχή και ο Φόλπρεχτ μόνος απέναντι στον Βοζίνια δεν μπόρεσε να τον νικήσει με διπλή προσπάθεια.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουπετς, Ταράσοβς, Xολ, Πηλέας, Περατικός (76′ Κ. Ηλία) Χουντόμπιακ, Ασούμπρε (65′ Ελουντού), Ζάκπα, Φόλπρεχτ, Τολεμές (65′ Μ. Ηλία).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Σωτηρίου, Μαζάν, Μεντόγεβιτς, Ρέινολντς (67′ Ριέρα), Μάζουρεκ, Έουλερ, Πελέ (77′ Τόρες), Μάιντεβατς (60′ Τσέποβιτς).

0

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός): «Ίσως ακουστεί λίγο βαρύ αλλά θεωρώ πως μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο καθ’ όλη τη διάρκεια του ενενηνταλέπτου. Δεχθήκαμε δυο εύκολα τέρματα χωρίς να κινδυνέψουμε ιδιαίτερα και είχαμε πολλές ευκαιρίες. Παίζαμε με ένα αντίπαλο που μαζί με την ΑΕΚ είναι οι καλύτερες του πρωταθλήματος αυτή τη στιγμή, αλλά το αποτέλεσμα μας αδικεί ιδιαίτερα με την προσπάθεια μας. Είχαμε ευκαιρίες, ακόμη και στο φινάλε για να έρθει η ολική ανατροπή. Με αυτή την νοοτροπία μπορώ να είμαι αισιόδοξος στη συνέχεια. Θέλω να πω καλή συνέχεια στην ΑΕΛ».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Το 2-2 στο φινάλε όπως το βλέπω είναι σωστό, όμως όταν προηγείσαι με 2-0 πρέπει να κερδίσεις. Στο τέλος του ημιχρόνου δεχθήκαμε ένα τέρμα που με τον τρόπο που ήρθε δεν γίνεται, δεν είναι σοβαρό να κάνεις τέτοια λάθη. Δεν έπρεπε να δώσουμε το δικαίωμα στον Εθνικό να ισοφαρίσει και να πιστέψει ότι μπορεί να κερδίσει. Πρέπει κάποιοι παίκτες να καταλάβουν που ήρθαν και σε ποια ομάδα παίζουν. Είχαμε προβλήματα με αναγκαστικές αλλαγές, αλλά αυτό συμβαίνει. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε και δεν του δώσαμε χαρά. Συνεχίζουμε».

Για το τι έφταιξε: «Όταν θες να πας ψηλά δεν γίνεται να κάνεις τέτοια λάθη και στις ευκαιρίες σου πρέπει να σκοράρεις. Κάναμε λάθη που δεν κάναμε σε προηγούμενα παιχνίδια».