«Καθάρισε» εύκολα τον Εθνικό και πήρε άλλη μια νίκη ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/1/2022 - 20:50

Απόδραση... από το Δάσος!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 του Εθνικού στο Δασάκι, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας άλλη μια νίκη.

Με επιβλητική εμφάνιση και απόλυτη κυριαρχία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα της Λευκωσίας πήρε εύκολα το «διπλό» και συνεχίζει την ανοδική πορεία.

Δεν κατάφερε να κάνει το παραμικρό η ομάδα της Άχνας, που δέχθηκε άλλη μια ήττα και παραμένει «κολλημένη» στον πάτο της βαθμολογίας.

Το ένα γκολ καλύτερο από το άλλο και οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν το ζητούμενο έχοντας για σκόρερ τους Κβιλιτάια (20'), Νατέλ (34') και Σατσιά (76').

Με τη νέα ήττα ο Εθνικός έμεινε στην τελευταία θέση με 8 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (22/1, 19:00) από την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Αντίθετα με τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε, προσωρινά, στην 6η θέση με 23 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (19/1, 19:00) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη β' φάση του κυπέλλου, ενώ στο πρωτάθλημα φιλοξενεί την επόμενη Κυριακή (23/1, 16:00) τον Άρη.

Στο 8' η πρώτη τελική του ματς, με τον Νατέλ να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Πέντε λεπτά μετά, ο Εντονγκαλά έπιασε το σουτ και ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε με γροθιές και ο Νατέλ με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 20ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Εντονγκαλά έδωσε κάθετη πάσα στον Κβιλιτάια κι αυτός μόνος απέναντι στον Μπογκαντίνοφ πλάσαρε ιδανικά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Κυπριανού έβαλε την κόντρα σε προσπάθεια του Σόουζα, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 34' ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Νατέλ δοκίμασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από αριστερά και «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

0

Εφτά λεπτά μετά, ο Εντονγκαλά μπήκε περιοχή και δοκίμασε το σουτ από τη δεξιά γωνία, με τον Μπογκαντίνοφ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 58' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Εντονγκαλά στην περιοχή να μην πιάνει καλά το σουτ και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Καρασάουσκς έκανε τη σέντρα και ο Βινίσιους έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ πριν κάνει την προβολή ο Ηλία.

Στο 65ο λεπτό, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή και ο Σκουφέτ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά μετά, ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Μετά από εκτέλεση του κόρνερ και απομάκρυνση του Μπογκαντίνοφ, ο Σατσιάς με δυνατό σουτ στην κίνηση «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

0

Στο 78' ο Εφραίμ με ατομική προσπάθεια, πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Εφραίμ από δεξιά έκανε τη σέντρα στην περιοχή για τον Σόουζα, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 86ο λεπτό, ο Ηλία έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σκουφέτ απέκρουσε δύσκολα το δυνατό σουτ του Βοϊτκόφσκι.

Στην αντεπίθεση ο Κβιλιτάια έδωσε έτοιμο γκολ στον Οκριασβίλι, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει καλά τη μπάλα και την έστειλε έξω.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (65′ Ελουντού), Ταράσοβς, Χoλ (51′ Άδωνη), Πηλέας, Περατικός (30′ Φόλπρεχτ), Χουντόμπιακ, Καρασάουσκς (65′ Βοϊτσκόφσκι), Ζάκπα (Μ. Ηλία), Μάζουρεκ, Ντούρις.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Θεοδώρου, Βινίσιους, Σάβιτς, Σαμπάλα (79′ Γουίλερ), Εντονγκαλά (76′ Εφραίμ), Σόουζα, Νταουσβίλι (46′ Σατσιάς), Ντε Βινσέντι (75′ Λουντέμο), Νατέλ (61′ Οκριασβίλι), Κβιλιτάια.

0

Νταβίντ Μπαντία (Εθνικός): «Χάσαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ο αντίπαλος μας είχε πολύ μεγάλη ένταση στο παιχνίδι του και φαινόταν ότι δεν μπορούσαμε να τους σταματήσουμε. Σίγουρα με τις απουσίες λόγω του κορωνοϊού και τους δύο τραυματισμούς κατά τη διάρκεια του αγώνα προσπαθήσαμε να ανταπεξέλθουμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Στα τελευταία στάδια του αγώνα ανεβήκαμε με ρίσκο να δεχθούμε πολύ περισσότερα τέρματα. Στο τέλος δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να απειλήσουμε και να διεκδικήσουμε τον βαθμό της ισοπαλίας παίρνοντας μεγάλο ρίσκο. Έχω πολλές φιλοδοξίες και ελπίδα για το μέλλον. Σήμερα παίξαμε κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα που έδειξε ότι είχε τη θέληση για να κερδίσει».

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Παρόλο που κερδίσαμε και κάναμε πολύ καλή εμφάνιση θέλουμε να αφιερώσουμε τη νίκη στον νεαρό οπαδό που έχασε τη ζωή του. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει. Αυτό το παιχνίδι έχει τελειώσει και από αύριο βλέπουμε το παιχνίδι της Τετάρτης. Ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό σε έναν θεσμό που μας ενδιαφέρει. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήρθε σήμερα εδώ, αξίζουν συγχαρητήρια οι παίκτες μας, σκόραραν και δημιούργησαν ευκαιρίες».

Τι κρατάει από το παιχνίδι: «Κρατάω τη διάθεση, την κίνηση χωρίς μπάλα. Αρχίσαμε να απολαμβάνουμε τα παιχνίδια μας. Φαίνεται επειδή υπάρχει ποιότητα. Είναι ένα παιχνίδι, τρεις βαθμοί, αυτό κρατάμε και συνεχίζουμε».

Πόσα περιθώρια βελτίωσης έχει η ομάδα του: «Και στο πιο ψηλό σημείο να βρεθούμε, πάντα πρέπει να βελτιωνόμαστε. Σίγουρα θα έρθουν και δύσκολα παιχνίδια. Παίζαμε με ομάδα που είχε κακή ψυχολογία λόγω της θέσης της, το αξιοποιήσουμε και έχουμε δύσκολα ματς στη συνέχεια. Έχουμε τον Άρη, μια πολύ καλή ομάδα που κανείς δεν θα πίστευε προηγουμένως ότι θα ήταν πρώτη».

Πόση σημασία θα δώσει στον θεσμό του κυπέλλου: «Για να ξεκαθαρίσω. Με ενδιαφέρουν όλοι οι τίτλοι. Είναι τίτλος γράφεται στην ιστορία».

Γκιόρκι Κβιλιτάια: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά καταφέραμε να το κάνουμε πιο εύκολο από ότι είναι. Είναι καλό το αίσθημα του να σκοράρεις. Ελπίζω να συνεχίσω να σκοράρω στα παιχνίδι, σίγουρα είναι καλό. Ήταν συνέχεια του τελευταίου αγώνα η σημερινή εμφάνιση, το πιο σημαντικό είναι ότι το ΑΠΟΕΛ επιστρέφει.Θα πολεμήσουμε και αν κερδίσουμε τα επόμενα παιχνίδια, σίγουρα θα είμαστε εκεί για το στόχο που έχει τεθεί».