«Λύγισε» τον Εθνικό και ανέβηκε ξανά στην κορυφή ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 6/12/2021 - 20:54

Απόδραση από... το Δάσος!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 του Εθνικού στο Δασάκι, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας άλλη μια νίκη.

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, κυρίως στο πρώτο μέρος που δεν έφτιαξε ευκαιρίες, η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε ρυθμούς μετά την ανάπαυλα και πίεσε αρκετά τον αντίπαλο.

Τελικά και μετά από πολλές προσπάθειες, κατάφερε να σκοράρει με τον Ουέλινγκτον στο 83ο λεπτό και να φύγει με το «διπλό», ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή.

Το... πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα της Άχνας, ωστόσο στο τέλος «λύγισε» και δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από την αναμέτρηση.

Με αυτή την ήττα ο Εθνικός παρέμεινε στην τελευταία θέση με 5 βαθμούς και την επόμενη (13η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (11/12, 19:00) από την ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο».

Από την άλλη, με τη νέα επιτυχία ο Απόλλωνας ανέβηκε ξανά μόνος πρώτος στην κορυφή με 28 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (12/12, 17:00) υποδέχεται τυπικά τον Άρη στο Τσίρειο.

Το ματς

Στο 58ο λεπτό η πρώτη αξιόλογη στιγμή του ματς. Ο Αλμπάνης έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής προς τον Ζράντι ο οποίος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό μετά, ο Ίλιεφ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά με τον Στορ να μην προλαβαίνει να «τσιμπήσει» τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

0

Στο 61' ο Ζράντι δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κολ έπιασε ένα πολύ καλό σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 75ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ψύχας με σουτ στην περιοχή σημάδεψε το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Αλμπάνης με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Πέντε λεπτά μετά, ο Ψύχας δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία και πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια και σε κόρνερ.

Στο 83' τελικά, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Ψύχα, ο οποίος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ουέλινγκτον με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+6', ο Κουμής δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Εθνικός (Μπόγιαν Μαρκόφσκι):  Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Ταράσοβς, Χολ, Κυπριανού, Χουντόμπιακ, Κ. Ηλία (88′ Ελουντού), Καρασάουσκς (55′ Αμπντουλάγιεφ), Ντόλεζαλ (72′ Κουμής), Μ. Ηλία, Τολεμές.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Ουέλινγκτον, Β. Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (59′ Ντζουμ), Ζράντι, Ίλιεφ (59′ Ίντζια), Αλμπάνης (88′ Αλεσάμι), Στορ (72′ Ψύχας).

0

Μπόγιαν Μαρκόσκι (Εθνικός): «Ήταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι σήμερα. Ο Απόλλωνας είναι η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Δώσαμε πάρα πολλά και είναι κρίμα που δεν πήραμε κάτι. Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Χάσαμε στις λεπτομέρειες από ένα κόρνερ στο τέλος. Ο Απόλλωνας έλεγχε το παιχνίδι ενώ εμείς προσπαθήσαμε να κτυπήσουμε στην αντεπίθεση. Με μια καλύτερη επιλογή στο τελευταίο τρίτο θα μπορούσαμε να μπούμε μπροστά στο σκορ. Δεν μας δημιουργήσανε πολλά προβλήματα. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας στο τέλος. Βλέπουμε μπροστά».

Για τη μάχη της παραμονής: «Τα παιδιά κάνουν μεγάλη προσπάθεια σε κάθε παιχνίδι για αυτό είμαστε όλοι χαρούμενοι. Με τον νέο προπονητή έχουμε πολλές πιθανότητες να μείνουμε στην κατηγορί».

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Ένας πολύ δύσκολος αγώνας, με τις συνθήκες που είχαμε, φυσικά ήταν εύκολο να δει κανείς ότι μας έλειπαν πολύ σημαντικοί παίκτες. Μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα με καλύτερο αγωνιστικό χώρο. Υπήρχαν πολλοί αμυντικοί, ήταν δύσκολο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι επιθετικά κα ιφτιάξαμε περισσότερες φάσεις. Δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να κάνει κλασική φάση. Είχαμε μια δύσκολη κατάσταση με τη λάθος πάσα του Γιοβάνοβιτς, είχε καλή αντίδρταση ο Ουέλιγκτον. Ίσως στο πρώτο ημίχρονο να μην ήμασταν τόσο καλοί επιθετικά, στο δεύτερο ήμασταν πιο επικίνδυνοι. Αυτό που έκαναν οι παίκτες μου από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο ήταν να κυνηγήσουν τη νίκη και το ένα γκολ σημαίνει τρεις βαθμούς. Να ξεκαθαρίσω ξανά ότι κάθε παίκτης που φοράει αυτή τη φανέλα αξίζει την αγάπη των οπαδών. Κάθε παίχτης. Αν δεν τους υποστηρίξουμε εμείς, ποιος θα τους υποστηρίξει; Οπαδός με ρώτησε πριν δυο μέρες που πήγα μια βόλτα, ποιος θα παίξει σε μια θέση, ήταν αυτονόητο το ποιος θα παίξει (σ.σ. λόγω των απουσιών), φάνηκε να μην είναι υποστηρικτής του. Αυτός ο παίκτης μας έδωσε τη νίκη σήμερα. Μπράβο στην ομάδα, στους παίκτες, και στους οπαδούς που για τρίτη συνεχόμενη Δευτέρα ήρθαν και μας υποστήριξαν, μακριά από την πόλη μας».

Για το αν θεωρεί πως ήταν η πιο δύσκολη νίκη του Απόλλωνα: «Δεν θεωρώ πως ήταν τόσο δύσκολη νίκη. Ήταν στις πιο όμορφες νίκες μας. Ήταν έντονη μάχη. Δεν είμαι ευχαριστημένος με αρκετά πράγματα, από τις κινήσεις που κάναμε χωρίς την μπάλα, δεν βγαίναμε γρήγορα στις μονομαχίες. Δεν είχαμε τα τρεξίματα που θέλαμε, σε αρκετούς τομείς δεν ήταν το καλύτερο παιχνίδι μας. Είδατε το Σαββατοκύριακο, ο ΑΠΟΕΛ νικούσε, έδειχνε κυρίαρχος αλλά δεν νίκησε. Είναι αμφίρροπο πρωτάθλημα. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αξίζαμε τη νίκη. Είχαμε και το δοκάρι πριν το γκολ. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε καλύτερα αλλά χρειαζόμαστε τέτοιες νίκες, οι δύσκολες νίκες δίνουν καμιά φορά την ώθηση. Η ομάδα χρειάζεται εμπιστοσύνη».

Πέτρος Ψύχας (Απόλλωνας): «Σίγουρα είναι σημαντική νίκη ήρθαμε, εδώ για να πάρουμε το τρίποντο, δυσκολευτήκαμε η αλήθεια, καταθέσαμε ψυχή μέχρι το 90' και στο τέλος τα καταφέραμε. Η αλήθεια είναι ότι δεν δημιουργήσαμε κάποια επικίνδυνη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο πιέσαμε περισσότερο και τελικά καταφέραμε να σκοράρουμε. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη στον Μαλεκκίδη που έχει σοβαρό τραυματισμό, είμαστε σίγουροι ότι θα επιστρέψει δυνατός και τον περιμένουμε όλοι».