Επική ανατροπή για την ΑΕΚ, τέσσερα γκολ ο «Τρίσκο» πέντε η ομάδα του (BINTEO)

Σάββατο, 11/1/2020 - 20:47

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Δασάκι με την ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 να καταφέρει να εντυπωσιακή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο να επικρατεί τελικά με 4-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τους Κοστόφσκι και Μαρκόφσκι, η ΑΕΚ όμως με ηγέτη και σκόρερ τον Τρισκόφσκι κατάφερε σε ένα 20άλεπτο να από το 58’ μέχρι το 78΄ ενώ στο 88΄ και στο 89΄  οι Λαρνακείς πέτυχαν και πέμπτο γκολ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Τρισκόφσκι με τέσσερα γκολ, ενώ ένα πέτυχε ο Γκαρσία.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την ΑΕΚ στο 3΄, στο σουτ του Φιόλιτς απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.

Στο 13΄ ο Εθνικός «απάντησε» στις ευκαιρίες. Ο Μαρκόφσκι από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόνιο ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα ο Εθνικός θα απειλήσει εκ νέου με την κεφαλιά του Κοστόφσκι να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 19΄ ο Εθνικός θα καταφέρει να πάρει το προβάδισμα.  Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μιγκελίτο, ο Κοστόφσκι με κεφαλιά αυτή την φορά βρήκε στόχο και έγραψε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα πλησιάσει στην ισοφάριση όμως το σουτ του Τέτε απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.

Στο 36΄ ατομική ενέργεια του Μαρκόφσκι και δυνατό σουτ ο Τόνιο όμως απέκρουσε σε κόρνερ.

Το ίδιο λεπτό όμως ο Εθνικός κατάφερε να κάνει τα γκολ του δυο. Ο Μαρκόφσκι έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ μετά από μπαλιά, έκανε ωραίο κοντρόλ, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Τόνιο.

Β΄ ημίχρονο:

Στην πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ θα καταφέρει να μειώσει με τον μόνιμο της σκόρερ Τρισκόφσκι στο 58΄, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ομάδα της Λάρνακας.

Η ΑΕΚ όπως ήταν αναμενόμενο έβαλε πίεση στον Εθνικός παρόλα αυτά η προσφυγική ομάδα κρατούσε τους επιθετικούς των φιλοξενουμένων μακριά από την περιοχή του Μπογκαντίνοφ.

Στο 77΄ η ΑΕΚ θα απειλήσει όμως η κεφαλιά του Τρισκόφσκι θα περάσει μόλις έξω.

Τελικά οι «κιτρινοπράσινοι» θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν στο 78΄ με τον Γκαρσία με σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 81΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χέφελ μέσα στην περιοχή, ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε εύστοχο και έφερε την ολική ανατροπή για την ομάδα της Λάρνακας η οποία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκπληκτική και κατάφερε μέσα σε 20 λεπτά να φέρει το παιχνίδι «τούμπα».

Στο 88΄ και 89' ο Τρισκόφσκι πέτυχε ακόμη δυο γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκελίτο (68΄Χαραλάμπους) Ντεβίλσον, Λαμπάν, Μαρκόσκι, Κοστόφσκι, Μαρκόφσκι (77΄Κυπριανού)  Κονέ (57΄Παπαγεωργίου)

ΑΕΚ: Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ, Φιόλιτς (46΄Ρουίθ) Φακούντο, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46΄Γιάννου/67΄Γιάννου) Σάστρε

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Κλάφουριτς:

«Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Αυτό που είπα στους παίκτες μου στο ημίχρονο είναι πως το 2-0 θα μπορούσε να ήταν 0-0 ή 2-2. Δεν αξίζαμε να είμαστε μπροστά στο σκορ. Φταίω και εγώ, η ΑΕΚ άλλαξε το σύστημα της και στα τελευταία 10 λεπτά καταρρεύσαμε. Πιστεύω στους παίκτες μου και στην ομάδα, θα δουλέψουμε σκληρά στη συνέχεια».

Ηλίας Χαραλάμπους:

«Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε ένα καλό αντίπαλο στην έδρα του. Μπήκαμε πολύ καλά στο παιχνίδι και κόντρα στη ροή του αγώνα δεχτήκαμε δύο γκολ από δικά μας λάθη. Μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο, είχαμε πολλές ευκαιρίες. Στο ημίχρονο, νιώθαμε ότι μπορούσαμε να το γυρίσουμε. Πήραμε κάποιες αποφάσεις, αλλάξαμε κάποια πράγματα και η αλλαγή του συστήματος, βοήθησε την ομάδα μας. Κάναμε μια μεγάλη ανατροπή σε μια δύσκολη έδρα. Οι παίκτες το πίστεψαν και το πέτυχαν. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Κάναμε τεράστια προσπάθεια. Ευχαριστώ τον κόσμο που μας στήριξε σε ολόκληρο το 90λεπτο. Καλή επιτυχία στον προπονητή του Εθνικού».

Για την ενίσχυση: «Ποτέ δεν είπαμε ότι δεν έχουμε κακό ρόστερ. Ακούγονται διάφορα. Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Ο τεχνικός διευθυντής θα αποφασίσει αν χρειάζεται ενίσχυση. Έχουμε ένα δυνατό ρόστερ και είμαι πολύ ικανοποιημένος».