«Άλωσε» το Δασάκι και... ανάσανε η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/11/2021 - 20:55

Νίκησε και... ανάσανε!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 του Εθνικού στο Δασάκι, στην αναμέτρηση με την οποίο ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση και πήραν εύκολα το τρίποντο, βάζοντας τέλος στον «κατήφορο».

Το παιχνίδι μπορούσε να ήταν τελειωμένο από το πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου η ομάδα της Λευκωσίας έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες και δεν κατάφερε να σκοράρει, κάτι που έκανε μετά την ανάπαυλα και μάλιστα πολύ πιο εύκολα, με σκόρερ τους Λοΐζου (46') και Παπουλή (56').

Δεν κατάφερε να κάνει κάτι η ομάδα της Άχνας, η οποία δέχθηκε άλλη μια ήττα και παρέμεινε κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας και η μοναδική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Εθνικός με αυτή την ήττα έμεινε στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς και την επόμενη (10η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (20/11, 19:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Από την άλλη, η Ομόνοια ανέβηκε στην 10η θέση με 10  βαθμούς και μετά τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων, υποδέχεται την Κυριακή (21/11, 17:00) τον Άρη στο ΓΣΠ.

Στο πρώτο λεπτό ο Εθνικός έχασε διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Ηλία να κάνει το σουτ και τη μπάλα να κοντράρει στον Γιούστε και έπειτα το σουτ του Φλοριάν πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά μετά η Ομόνοια «απάντησε», με τον Τζιωνή να κάνει το σουτ από πλάγια αριστερά, με τον Μπογκαντίνοβ να αποκρούει δύσκολα.

Στο 7' ο Λοΐζου έπιασε το σουτ από κοντινή θέση, δεν βρήκε όμως καλά τη μπάλα και πέρασε έξω.

0

Ένα λεπτό μετά, ο Φλοριάν δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Παναγή να αποκρούει εύκολα.

Στο 18ο λεπτό, ο Τζιωνής έπιασε ένα καλό πλασέ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με ίδια προσπάθεια και σουτ μέσα στην περιοχή, έστειλε ξανά τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 24' ο Παπουλής πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, ήταν αδύναμο και ο Μπογκαντίνοβ μάζεψε εύκολα.

Στο 38ο λεπτό μετά από πάσα του Ντίσκερουντ, ο Παπουλής δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Μπογκαντίνοφ που απέκρουσε.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο τερματοφύλακας του Εθνικού είπε ξανά «όχι», αυτή τη φορά σε τετ α τετ του Τσέποβιτς.

0

Στο 40' ο Φλοριάν δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τον Παναγή να μαζεύει.

Στην αντεπίθεση ο Παπουλής πάτησε περιοχή από αριστερά και με πλασέ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 42ο λεπτό, ο Παπουλής δοκίμασε εκ νέου το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

0

Ένα λεπτό μετά, ο Λοΐζου έπιασε το σουτ στο ύψος της περιοχής και η μπάλα έφυγε έξω.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, στο 46', η Ομόνοια κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ. Ο Τζιωνής έκανε ωραία το γύρισμα από αριστερά και ο Λοΐζου με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο 52ο λεπτό ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία, έπειτα από λάθος του Παναγή και κλέψιμο του Ηλία, ο Φλοριάν σούταρε σε κενή εστία και έστειλε τη μπάλα έξω.

Δύο λεπτά μετά όμως, η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τσέποβιτς από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Παπουλής σε κενή εστία σκόραρε για το 0-2.

Στο 68' ο Τζιωνής δοκίμασε το πλασέ εντός περιοχής, ήταν αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο Μπογκαντίνοφ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Αράζ έκανε ένα ωραίο σουτ στο ύψος της περιοχής, με τον Παναγή να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 81ο λεπτό, ο Αράζ έστρωσε δεξιά για τον Περατικό, ο οποίος από καλό σημείο δεν κατάφερε να σκοράρει, με το σουτ του να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Ομόνοια σκόραρε με τον Λέτσιακς, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+6', ο Ασούμπρε με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοβ, Κυπριανού, Άδωνη, Περατικός, Ταράσοβς, Πηλέας (66′ Ιωάννου), Κ. Ηλία (76′ Ντόλεζαλ), Ασούμπρε, Ελουντού (46′ Κουμή), Μ. Ηλία, Τολεμές (66′ Αμντουλάγιεφ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παναγή, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Παπουλής, Τζιωνής, Λοΐζου, Τσέποβιτς.

*Μετά την ενδεκάδα, η Ομόνοια ανακοίνωσε και τους λόγους που έμειναν εκτός αποστολής οι Φαμπιάνο, Ουζόχο και Παναγιώτου.

Αναλυτικά:

• Φαμπιάνο: Αντιμετωπίζει πρόβλημα στον ώμο. Ακολουθεί σειρά ιατρικών εξετάσεων και εντός της ερχόμενης βδομάδας θα αποφασιστεί η μέθοδος αποκατάστασης που θα ακολουθήσει και θα διαφανεί η χρονική περίοδος που θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης.
  • Φρανσίς Ουζόχο: Ασθενεί και θα παραμείνει εκτός για μερικές μέρες.
  • Νικόλας Παναγιώτου: Είχε υποστεί διάσειση στο παιχνίδι με τη Βασιλεία και σύμφωνα με το ιατρικό πρωτόκολλο θα πρέπει να παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για επτά μέρες.

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός): «Γνωρίζαμε ότι σήμερα είχαμε δύσκολο παιχνίδι ασχέτως από τη βαθμολογική θέση της Ομόνοιας. Γνωρίζουμε τη δυναμικότητα αυτής της ομάδας. Για μένα έκανε την καλύτερη της εμφάνιση στη φετινή χρονιά. Αντίθετα εμείς κάναμε μια από τις χειρότερες μας εμφανίσεις. Όπως φάνηκε μας στοίχισαν και οι πολλές απουσίες που είχαμε χωρίς να είναι δικαιολογία. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια το παιχνίδι. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Ο δρόμος είναι μακρύς, υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια. Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να ξεκουραστούμε και να επαναφέρουμε την ομάδα όσο πιο γρήγορα στις καλές εμφανίσεις. Πρέπει να δουλέψουμε για να παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια».

Για τη βαθμολογική συγκομιδή της ομάδας: «Μας ανησυχεί ότι δεν παίρνουμε βαθμούς αλλά από την άλλη είναι πολύ νωρίς να τα βάλουμε κάτω. Με μια 1-2 νίκες μπορούμε να φτάσουμε τις ομάδες που είναι πάνω από μας. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να βελτιωθούμε».

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): «Κάναμε καλό παιχνίδι, ήταν καλό και το αποτέλεσμα. Όταν τα έχουμε και τα δύο είμαστε χαρούμενοι. Ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι επιθετικά στο πρωτάθλημα για φέτος. Είδα πώς έπαιξε ο Εθνικός με άλλες ομάδες, ήταν κλειστά τα παιχνίδια, αλλά σε αυτό το παιχνίδι υπήρχε διαφορά και την έκανε ο τρόπος που παίξαμε. Έχουμε τη διακοπή, ήταν καλό για μας ότι νικήσαμε. Σήμερα ήμασταν όπως θέλουμε να είμαστε. Κάναμε καλό παιχνίδι και την Πέμπτη, είχαμε καλή εμφάνιση και πήραμε καλό αποτέλεσμα. Σήμερα παίξαμε επίσης καλά και θα μπορούσαμε να βάζαμε περισσότερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο».

Για την εμφάνιση των Τζιωνή και Παπουλή και κατά πόσον βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας: «Και οι δύο ήταν πολύ καλοί. Παίξαμε λίγο διαφορετικά σε σχέση με πριν σε κάποιους τομείς. Προπονούμαστε μαζί και βελτιωνόμαστε. Ήταν πολύ καλοί οι Μιξ και Μπασιρού, ήμασταν σταθεροί και δεν δώσαμε ευκαιρία στον αντίπαλο. Ήταν καλός και ο Λοΐζου αλλά και ο Τσέποβιτς, που δεν σκόραρε αλλά έδωσε ασίστ».

Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): «Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Παίξαμε καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, μετά από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Υπήρχε πίεση, όμως παίξαμε καλό ποδόσφαιρο και πετύχαμε δύο γκολ. Θα πρέπει να πατήσουμε σε αυτό το παιχνίδι. Η Ομόνοια πρέπει να είναι στα ψηλά της βαθμολογίας. Είμαστε ομάδα με κεφαλαία. Είναι ακόμα Νοέμβριος και τίποτα δεν τελείωσε από τις αρχές Νοεμβρίου».

Για το ότι η Ομόνοια παίζει με την πλάτη στον τοίχο: «Όλες οι μεγάλες ομάδες παίζουν με την πλάτη στον τοίχο και με πίεση. Εμείς κάναμε αυτά τα… λάθη που μας έφεραν εδώ. Το πρωτάθλημα τελειώνει τον Μάιο. Θα δώσουμε τα πάντα για στεφθούμε στο τέλος, ξανά πρωταθλητές».