Έφερε... τούμπα τον Εθνικό και πήρε τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/11/2023 - 20:59

Συνεχίζει ακάθεκτη!

Η Πάφος πέρασε με άνεση από το Δασάκι, όπου επικράτησε με 4-1 του Εθνικού, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

Παρά το γεγονός πως έμειναν πίσω σκορ στο 11ο λεπτό, με τον Μάριο Ηλία να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, οι «γαλάζιοι» δεν πτοήθηκαν και με καταιγιστική εμφάνιση έφεραν... τούμπα τον αγώνα, με τους Βαλακάρι (31') και Ζάιρο (45+5') να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, διατήρησαν το ίδιο τέμπο, χωρίς να αφήνουν πολλά περιθώρια στην ομάδα της Άχνας, ώστε να αντιδράσει. Το 3-1 έκανε με δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Βραζιλιάνος φορ στο 63ο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νταβό (90+2').

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Καρσέδο ανέβηκε προσωρινά στην δεύτρη θέση και στους 23 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην δέκατη θέση και στους 12 βαθμούς.

Στην επόμενη (12η) αγωνιστική, ο Εθνικός φιλοξενείται την Κυριακή (26/11, 18:00), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Πάφος υποδέχεται το Σάββατο (25/11, 19:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Οθέλλο.

Δοκάρι με το... καλημέρα για την Πάφο στο έκτο λεπτό,  με τον Δημητριού να δοκιμάζει την σέντρα-σουτ έξω από την περιοχή.

Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, με τον Μάριο Ηλία να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Οι «γαλάζιοι» απείλησαν ξανά στο 19ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να επιχειρεί το σουτ, μέσα από την περιοχή και τον Παναγή να μπλοκάρει σταθερά.

Το σύνολο του Καρσέδο έκανε το 1-1 στο 31ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να νικάει τον πορτιέρο των γηπεδούχων από τα 11 βήματα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+5') οι φιλοξενούμενοι έφεραν... τούμπα τον αγώνα, με τον Ζάιρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, με πλασέ.

Η Πάφος μπήκε δυνατά και μετά την ανάπαυλα και έκανε το 3-1 στο 63ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να φεύγει πίσω από την άμυνα των αντιπάλων, να ξεπερνάει τον Παναγή και να πλασάρει.

Νέα ευκαιρία για το σύνολο του Καρσέδο στο 74ο λεπτό, με τον Ζάιρο να κάνει το γύρισμα στον Ταβάρες, ο οποίος μπροστά από κενή εστία αστόχησε.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 92ο λεπτό ο Νταβό,

1

Εθνικός (Άνχελ Λόπεθ): Παναγή, Περατικός (57′ Μπράντονιτς), Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Ιωάννου, Αγγελόπουλος, Ντράζιτς (46′ Ριστέφσκι), Λίπσκι (57′ Γκόμες), Νικολάου, Καμπρέρα (77′ Πεχλιβάνης), Μ. Ηλία (68′ Ένεμ)

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ, Πελάτζιο (70′ Νταβό), Ναμ, Βαλακάρι (70′ Τουμάσι), Τάνκοβιτς, Πέπε (70 Ταβάρες), Ζάιρο (76′ Αμπντουσαλάμοφ)

1

Άνχελ Λόπεθ (Εθνικός): «Το κλειδί του αγώνα ήταν πως δεχθήκαμε γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 5ο λεπτό. Δεν καταλαβαίνω τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων. Είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες να βάλουμε δεύτερο γκολ αλλά δεν το πετύχαμε. Είδα κάποια καλά πράγματα και πρέπει να συνεχίσουμε».

1

Κάρλος Καρσέδο (Πάφος): «Ήταν μια δύσκολη έναρξη, αφού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και ξέραμε πόσο δύσκολο είναι ότι είμαστε πίσω, όμως, δείξαμε χαρακτήρα, επιστρέψαμε στο παιχνίδι και αξίζαμε αυτή τη νίκη. Είχαμε πει στο ημίχρονο ότι έπρεπε να πετύχουμε το τρίτο γκολ και είχαμε αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσουμε τον αγώνα. Είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα και την απόδοση της ομάδας και έχουμε δυο ευκαιρίες να ξεκουραστούμε και να επιστρέψουμε καλύτεροι. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους μας, οι οποίοι είναι κοντά στην ομάδα και πάλεψαν και αυτοί για τη νίκη».