Europa League: «Έσπασαν» καρδιές στο Λονδίνο, «περίπατος» για Άρσεναλ

Παρασκευή, 10/5/2019 - 00:50

Ολοκληρώθηκαν οι ημιτελικοί του Γιουρόπα Λιγκ με τις Άρσεναλ και Τσέλσι να παίρνουν τα πολυπόθητα εισιτήρια για τον τελικό του θεσμού. Η Άρσεναλ πήρε δεύτερη νίκη κόντρα στη Βαλένθια ενώ η Τσέλσι επικράτησε σε ένα δραματικό παιχνίδι της Άιντραχτ στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

Η Άρσεναλ πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση με δεύτερη νίκη κόντρα στη Βαλένθια με 4-2 σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 11ο λεπτό για τη Βαλένθια με τον Γκαμέιρο η απάντηση της Άρσεναλ όμως δεν άργησε καθώς στο 17ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο ο Λακαζέτ στο 50ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1 όμως οκτώ λεπτά αργότερα η Βαλένθια ισοφάρισε και πάλι με τον Γκαμέιρο. Το 3-2 για τους Άγγλοτς έκανε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης. Το κερασάκι στην «τούρτα» έβαλε και πάλι ο Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος έκανε το 4-2 και ολοκλήρωσε το δικό του χατ τρικ.

Έτσι, μετά τον αποκλεισμό στον περσινό ημιτελικό της διοργάνωσης από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η Άρσεναλ φέτος κατάφερε να εξασφαλίσει την παρουσία της στον μεγάλο τελικό του Μπακού.

a

Στην άλλη αναμέτρηση των ημιτελικών, «έσπασαν» καρδιές καθώς Τσέλσι και Άιντραχτ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και οδηγήθηκαν στα πέναλτι με τη Τσέλσι να προκρίνεται με 4-3.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Λόφτους Τσικ στο 28ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 49ο λεπτό, με ποιον άλλο; Τον Λούκα Γιόβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο ρυθμός δεν έπεσε καθόλου με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές και τις δύο ομάδες να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης δεν έβγαλε νικητή και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Στη «Ρώσικη Ρουλέτα» η Τσέλσι ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει την πρόκριση με 4-3.