Europa League: Με εμφατικό τρόπο η Τότεναμ προκρίθηκε στους «16»

Τετάρτη, 24/2/2021 - 21:08

Με μία ακόμα εντυπωσιακή παράσταση, η Τότεναμ πήρε την πρόκριση για τους «16» του Europa League, επικρατώντας στο Λονδίνο 4-0 της Βόλφσμπεργκερ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντέλε Άλι που είχε συμμετοχή στα τρία γκολ.

Πέντε μέρες μετά το πρώτο παιχνίδι και το 1-4 των «spurs» στη Βουδαπέστη, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έριξε και άλλη «τεσσάρα» στους Αυστριακούς, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, καθώς ο Ντέλε Άλι έπιασε ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι από το σημείο του πέναλτι. Στο 50', ο Κάρλος Βινίσιους έκανε το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ντέλε Άλι.

Στο 73', και πάλι μετά από ασίστ του Άγγλου μεσοεπιθετικού, ο Γκάρεθ Μπέιλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Βινίσιους και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του.