Ευκαιρίες πολλές, γκολ κανένα στο Μακάρειο (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 29/11/2019 - 20:53

Βήμα... σημειωτόν για τις δύο τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας, Ολυμπιακός και ΕΝΠ, που έμειναν στο 0-0 το βράδι της Παρασκευής (29/11) στο Μακάρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 11η αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις πολλές ευκαιρίες, γκολ δεν είδαμε, με την ΕΝΠ να έχει δύο δοκάρια, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο Β' ημίχρονο.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, και την ΕΝΠ να έχει την πρώτη καλή ευκαιρία. Ένα δοκάρι στο 6ο λεπτό, μετά από μακρινό σουτ του Αμπαρτζουμιάν. Η επόμενη μεγάλη φάση ήταν και πάλι για τους «βυσσινί», όταν ο Κυριάκου στο 22ο λεπτό από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Ακολούθησε άλλο ένα δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 24' με τον Ουντόνζι, μετά από κοντινό του σουτ. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε κι άλλο στροφές, έχοντας ένα «τρελό» τρίλεπτο (35'- 38'), αλλά κανείς από τους Ζαχαρίου και Αγιτέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν, ενώ δύο σουτ του Κύπριου επιθετικού στην συνέχεια ήταν άστοχα.

Η ΕΝΠ ήταν αυτή που βρήκε την πρώτη καλή φάση και στο Β' μέρος, με τον Αγγελή να είναι άστοχος από πολύ κοντά, μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» στις ευκαιρίες, με τον Βινίσιους, που δεν κατάφερε από κοντά να κάνει την κεφαλιά που έπρεπε και να νικήσει τον Κλέιμαν. Στη συνέχεια είδαμε ένα επιθετικό μονόλογο των «μαυροπρασίνων», ενώ οι «βυσσινί» παρότι ξεκίνησαν πιο επιθετικά το δεύτερο ημίχρονο, οπισθοχώρησαν στην συνέχεια. Στο 63ο λεπτό ο Αγιτέ έχασε ευκαιρία μετά από δοκάρι, για τον Ολυμπιακό, στην πιο αξιοσημείωτη από τις ευκαιρίες που βρήκε.

Ολυμπιακός (Π. Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ενόχ (80' Ροτζέριο), Οικονομίδης, Βινίσιους, Ζαχαρίου, Σωτηρίου, Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΕΝΠ (Γ. Σιβιέρο): Κλέιμαν, Βαρέλα, Αγγελή, Θεοδώρου (60' Στεπάνιακ), Κοσμάς, Ουντόνζι, Αμπαρτζουμιάν, Αγκίρι (75' Ρουσιάς), Ριέρα, Βαλλιάνος (84' Στάροκιν), Κυριάκου