Εύκολη πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ στο «αντίο» του Αλεξάνδρου (BINTEO)

Τετάρτη, 19/12/2018 - 20:51

Ο ΑΠΟΕΛ είναι η τελευταία ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Οι πρωταθλητές επικράτησαν της Αγίας Νάπας με 5-0 με σκόρερ τους Μπάλογκ (32'), Εφραίμ, (46', 49', 66') και Γκέντσογλου (64'). Το παιχνίδι ήταν παιχνίδι δύο «ταχυτήτων» χωρίς να αναγκάσει τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάσει στροφές. Πρωταγωνιστής για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο Γιώργος Εφραίμ ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ στην αναμέτρηση. Το παιχνίδι ήταν και το τελευταίο επίσημο παιχνίδι για τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ Νεκτάριο Αλεξάνδρου με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα ο οποίος αποχώρησε ως αλλαγή στο 87ο λεπτό και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας οι οποίοι τον αποχαιρέτησαν με παρατεταμένο χειροκρότημα.

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης η Αγία Νάπα αιφνιδίασε τον ΑΠΟΕΛ και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανρέιν ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ρομό και πέταξε μοναδική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Στο 12ο λεπτό ήρθε η πρώτη σημαντική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μπαλόγκ έκανε το δυνατό σουτ με την μια αλλά έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έχασε δοκάρι. Ο Εφραίμ προσπάθησε να κάνει το σουτ στον αέρα αφού είδε λίγο έξω από την περιοχή τον Ευσταθίου, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του νεαρού Κύπριου τερματοφύλακα.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα οι πρωταθλητές στη συνέχεια ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο 23ο λεπτό ο Κωστάκης Αρτυματάς έκανε από μακρινή απόσταση το σουτ με την μπάλα να σταματά και πάλι στο δοκάρι του Ευσταθίου.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ είχε νέο δοκάρι με τον Κασίνι αυτή τη φορά ο οποίος έκανε το βολέ στον αέρα.

Στο 32ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» με σκόρερ τον Μπάλογκ ο οποίος σκόραρε το «παρθενικό» του γκολ με τη φανέλα των «γαλαζοκιτρίνων» στην «παρθενική» του εμφάνιση στη βασική εντεκάδα.  Ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ έτρεξε να πανηγυρίσει το γκολ μαζί με τον Νεκτάριο Αλεξάντρου στον οποίο και αφιέρωσε το γκολ.

Στο 37ο λεπτό ο Μπάλογκ βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή και λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας. Πολύ όμορφο σουτ από τον επιθετικό των πρωταθλητών και ακόμη πιο ωραία απόκρουση από τον Αντρέα Ευσταθίου.

Β' Ημίχρονο

Γκολ με το «καλημέρα» για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 46ο λεπτό ο Μπάλογκ έκανε το σουτ, ο Ευσταθίου απέκρουσε και ο Εφραίμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Πριν την συμπλήρωση του 50ου λεπτού ο ΑΠΟΕΛ «κλείδωσε» την πρόκριση με δεύτερο γκολ του Γιώργου Εφραίμ. Ο διεθνής Κύπριος ποδοσφαιριστής τέλειωσε την φάση υπέροχα με εξαιρετικό πλασέ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Μετά το 3-0 του ΑΠΟΕΛ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα καθώς τα υπόλοιπα λεπτά φαίνονταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στο 64ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 4-0 με ένα πολύ όμορφο σουτ από τον Σάββα Γκέντσογλου ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το 5-0 με τον Γιώργο Εφραίμ να ολοκληρώνει το χατ-τρικ.

ΑΠΟΕΛ (Τραμετσάνι): Ρομό, Αρτυματάς, Ρουέδα, Γκέντσογλου, Εφραίμ (Αντωνίου 71'), Αλεξάνδρου (Αρτεμίου 87'), Μιλάνοφ, Κασίνι, Βούρος, Αλωνεύτης (Κατσαντώνης 85'), Μπάλογκ

Αγία Νάπα (Μπαξεβάνος): Ευσταθίου, Τζιωρτζιή, Οικονόμου, Μελάς, Ρομέρο (Νικολάου 64'), Σούλε, Καραμανώλης, Ανρέιν, Αντωνίου (Μιχαήλ 85'), Φερναντές, Γκονζάλες (Βάλντερ 54')

Δηλώσεις Τραμεζάνι: «Νομίζω είναι σωστό να αρχίσω απ’ τον Νεκτάριο. Για εμένα ήταν ευχαρίστηση να είμαι δυόμιση μήνες μαζί με αυτό τον παίκτη και άνθρωπο. Με έμαθε πολλά, που ήρθα και ήταν πολύ σημαντικό. Είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής και πάνω απ' όλα πολύ καλός άνθρωπος. Οι ποδοσφαιριστές μου, μου έδειξαν πως μπορώ να τους υπολογίζω. Είμαι χαρούμενος με την επιστροφή του Χεσούς μετά από ένα χρόνο και πολλές δυσκολίες κατάφερε να επιστρέψει και να δείξει αυτό το πνεύμα για 90 λεπτά»