Φιλική ισοπαλία για τον Απόλλωνα στην Αυστρία

Δευτέρα, 24/7/2023 - 20:46

Ισόπαλο με 1-1 έληξε, το δεύτερο φιλικό του Απόλλωνα με αντίπαλο την Αλ Γουασλ στην Αυστρία, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας.

Ο Μπογκντάν Αντόνε για ακόμη μια φορά είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές, δοκιμάσει νέα πράγματα όσον αφορά το τακτικό κομμάτι και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, ενόψει της συνέχειας.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «κυανόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και έδειξαν από νωρίς τις... ορέξεις τους, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό, με τον Κρμέντσικ, και στην συνέχεια απείλησαν δις με τον Ντόνιο στο 12ο και 28ο λεπτό.

Εντέλει κατάφεραν να βρουν δίχτυα, μετά από σουτ... κεραυνό του Χάμπου στο 32ο λεπτό, ενώ άγγιξαν και το 2-0 έξι λεπτά αργότερα, με τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Αμπντουραχίμι.

Η ομάδα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων δεν πατούσε καθόλου καλά στο γήπεδο, όμως κατάφερε να μετατρέψει την πρώτη της τελική στο παιχνίδι σε γκολ, με τον Σεφέροβιτς στο 41ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αμφότερες τις ομάδες να δυσκολεύονται να γίνονται απειλητικές και απλά να προσπαθούν να διατηρήσουν την κατοχή, φτάνοντας στο τέλος να συμβιβάζονται.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα: Δημητρίου, Σέλβικ (56′ Φιλιώτης), Πεϊμπέρνς (46′ Εκπολό), Γιούρτσεβιτς (46′ Μαλεκκίδης),  Νταρικβά, Χάμπος (56′ Σπόλιαριτς), Πέρετζ (56′ Χουσαίν), Κολ (56′ Ίλιεφ), Αμντουραχίμι (56′ Ποντικός), Ντόνιο (56′ Ψύχας), Κρμέντσικ (56′ Ντιγκινί).

*πηγή φωτογραφίας: AlWasl SC