Φιλική ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα για την ΑΕΛ

Σάββατο, 29/7/2023 - 20:09

Την ήττα με 3-1 από τη Νέα Σαλαμίνα γνώρισε η ΑΕΛ στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι της στην Βουλγαρία, στο πλαίσιο του βασικού σταδίου προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Χρίστος Χαραλάμπους και Χριστόδουλος Χριστοδούλου είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές, να δοκιμάσουν νέα πράγματα σε θέματα τακτικής και να βγάλουν τα δικά τους χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει της συνέχειας.

Στα του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντορεγκαράι στο 21ο λεπτό, ενώ επτά λεπτά αργότερα το διπλασίασαν με τον Μιγκελίτο.

Οι «λέοντες» κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Μορέιρα, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην ανάπαυλα ο ρυθμός έπεσε με την ομάδα της Αμμοχώστου να κάνει το 3-1 με τον Νάρσινγκ να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα στο 50ο λεπτό.

Πλέον η ΑΕΛ επικεντρώνεται στη συνέχεια της προετοιμασίας της, ενώ η αποστολή της Νέας Σαλαμίνας ετοιμάζει βαλίτσες και αύριο αναχωρεί για την Κύπρο.