Φιλική νίκη με ανατροπή για την ΑΕΛ

Παρασκευή, 5/7/2019 - 20:58

Η ΑΕΛ επικράτησε της Αιγυπτιακής Ζάμαλεκ με 4-3 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο κοινοτικό γήπεδο Παρεκκλησιάς. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-1 εντούτοις επικράτησαν με 4-3. Τα γκολ για τους κυπελλούχους πέτυχαν οι Γερολέμου, Αβραάμ και Αντάμοβιτς δυο.

Στο σκορ άνοιξε μόλις στο 4΄ η ομάδα της γειτονικής χώρας με τον Μαντμούλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Γερολέμου, ο οποίος έκανε το σουτ πλασέ εντός περιοχής γράφοντας το 1-1.

Στο 37΄ η Ζάμαλεκ προηγήθηκε εκ νέου με τον Ιμπραχίμ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 3-1 με τον Ελσαγιέτ.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μείωσε στο 55΄ με τον Αβραάμ, ενώ στο 87΄ ο Αντάμοβιτς ισοφάρισε με σουτ εντός περιοχής. Με την συμπλήρωση των 90΄ λεπτών ο Αντάμοβιτς και πάλι σκόραρε και πάλι κάνοντας πετυχαίνοντας την ανατροπή με 4-3.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Κυριάκου, Γκόνταλ, Τεξέιρα, Γουίλερ, Νταβόρ, Μουστάκης, Γερολέμου, Παντελή, Κωσταντινίδης, Χουράδο

Ζάμαλεκ: Salah, Emam, Abdelani, Abele Salam, Magdy, Bbdeaziz, Ibrahim, Zizo, Opama, Madbouli, Elsayed.