Φιλική τεσσάρα της Ανόρθωσης επί της Νέας Σαλαμίνας

Κυριακή, 6/8/2023 - 21:57

Την τρίτη της φιλική νίκη πέτυχε σήμερα η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος».

Οι πρόεδροι των δύο ομάδων, Ανδρέας Σάντης και Γιώργος Κωνσταντίνου, στο πλαίσιο της αναμέτρησης τίμησαν και τον πρώην ποδοσφαιριστή, Ρενάτο Μαργκάσα, τόσο για την προσφορά του στους συλλόγους, όσο και στο κυπριακό ποδόσφαιρο.

Επιπλέον δόθηκε η ευκαιρία στον 38χρονο να αγωνιστεί για οκτώ λεπτά στο ξεκίνημα, αποχωρώντας μετά ως αλλαγή.

Στα του αγώνα, το πρώτο 20λεπτο κύλησε πολύ ομαλά, με τους ποδοσφαιριστές να ψάχνουν τα πατήματα τους μέσα στο γήπεδο, ενώ στην συνέχεια την πρωτοβουλία των κινήσεων την είχε η «Κυρία» η οποία άνοιξε το σκορ με τον Φερέιρα στο 31ο λεπτό και το διπλασίασε πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Κάργα.

Μετά την ανάπαυλα η Ανόρθωση διατήρησε τους ίδιους ρυθμούς και έκανε το 3-0 με τον Πορτογάλο δεξιό εξτρέμ, να βάζει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 66ο λεπτό.  Τέλος το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζούλιου στο 90ο λεπτό.

Οι ενδεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας (69′ Kίσσας), Σέργιου, Βίκτωρος (46′ Κουζμάνοβιτς), Σελέα, Λέουκο, Μαργκάσα (9′ Καρλίτος, 59′ Κουμουρής), Μπεχαράνο (67′ Kατσιάρης), Μιγκελίτο (46′ Παπαγεωργίου, 62′ Χριστοδούλου), Νάρσινγκ (59′ Σίλβα), Φερνάντες (46′ Ντιακιτέ), Ντορεγκαράι (81′ Ευθυμίου).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Ουαγκέ (70′ Αντωνίου), Κορρέα (60′ Μαρμούκ), Κάργας, Γκαρσία (70′ Τζουλίου), Μ. Ιωάννου (32′ Τιουνέ), Τεχέρα (60′ Μ. Ιωάννου), Φερέιρα (81′ Γ. Ιωάννου), Κορέια, Χαραλάμπους (46′ Παρούτης), Γκερέρο.