Φιλική... τριάρα για την Ομόνοια

Πέμπτη, 18/7/2019 - 20:50

Φιλική ήττα με 3-1 γνώρισε η Ομόνοια από την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμων στο δεύτερο παιχνίδι επί Πολωνικού εδάφους στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας.

Ο Χένινγκ Μπεργκ είχε την ευκαιρία να δώσει λεπτά συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές μεταξύ άλλων και πολλών νεαρών. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Δημήτρης Χριστοφή για μισή ώρα καθώς αντικαταστάθηκε καθώς είχε μεγάλη αποχή το προηγούμενο διάστημα. Στόχος του Μπεργκ είναι να τον επαναφέρει σιγά σιγά.

Η Ομόνοια έχει άλλα τρία φιλικά στην Πολωνία. Το Σάββατο με την Άρκα στην πόλη Γκτίνια, την Τετάρτη με τη Λέχια Γκντανσκ στο Μιστράλ και το μεθεπόμενο Σάββατο με τη Ζαλγκίρις πάλι στο Μιστράλ.

Τα πέντε πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση ήταν αναγνωριστικά χωρίς να υπάρχει κάτι το αξιόλογο.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο έκτο λεπτό. Στο έκτο λεπτό ο Οχάνα με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Ομόνοιας. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Ισραηλινοί άνοιξαν το σκορ  με σκόρερ τον Αζούλαϊ.

Το σουτ του Μουχαμέντ χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αζουλάι εντελώς μόνος και με εξουδετερωμένο τον Νικολάου, δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ από κοντά να ανοίξει το σκορ για την Μπεϊτάρ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για την Ομόνοια στο 15ο λεπτό. Ο Τιάγκο με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ, υποχρέωσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να πέσει στη γωνιά και να διώξει σε κόρνερ.

Στο 21ο λεπτό ο Κίντα έκανε το σουτ για τους Ισραηλίτες όμως η μπάλα σταμάτησε εκ νέου στο δοκάρι της Ομόνοιας.

Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης η Μπεϊτάρ διπλασίασε τα γκολ της με τον Κίντα. Έγινε ένας ωραίος συνδυασμός Μουχαμάντ, Αζούλαϊ και Κίντα, με τον τελευταίο να χρίζεται σκόρερ με διαγώνιο σουτ.

Πριν την επανέναρξη της αναμέτρησης ο Χριστοφή παραχώρησε τη θέση του στον Κακουλλή. Ο λόγος που αντικαταστάθηκε δεν έχει αν κάνει με κάποιο τραυματισμό αλλά ήταν λόγω διαχείρισης. Η αποχή του ήταν αρκετά μεγάλη και έτσι θα παίρνει λεπτά στα πόδια του σταδιακά ώστε να ανεβαίνει και να φτάσει σε ψηλό αγωνιστικό επίπεδο.

Η μείωση στο σκορ για την Ομόνοια ήρθε στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντάρμπισαϊαρ έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Λανγκ τη δεύτερη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Με αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Ομόνοια. Πέρασαν στο ματς οι Κυριακίδης, Κούσουλος, Παναγιώτου, Λοέ, Μόντες, και Ραμίρες. Αντικαταστάθηκαν οι Νικολάου, Περέιρα, Λούφτνερ, Γκόμες, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ.

Σουτ του Κατελάρη, έπεσε και μάζεψε ο αντίπαλος τερματοφύλακας στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης πέρασαν μέσα οι Μαυρίας, Χαραλάμπους και Λοΐζου, αντί των Μανρίκε, Λανγκ και Λοέ. Ο τελευταίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βαρέν έκανε το πλασέ, ο Κυριακίδης απόκρουσε τη μπάλα η οποία στη συνέχεια κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 75ο λεπτό η Μπεϊτάρ έκανε τα τέρματα της τρία με απευθείας φάουλ του Κονσταντίν, παρά την προσπάθεια του Κυριακίδη.

Δηλώσεις

Χένινγκ Μπεργκ: «Η φιλοσοφία μας όταν έχουμε την μπάλα είναι να κυριαρχούμε, να έχουμε καλή κυκλοφορία και όταν δεν έχουμε την μπάλα να μην αμυνόμαστε τόσο. Έχουμε παίκτες που μπορούν να αγωνιστούν 45λεπτα, υπάρχει ένα κενό, όμως αυτό είναι φυσιολογικό καθώς βρισκόμαστε στα μέσα τις προετοιμασίας».

«Θετικά σε κάποια σημεία επιθετική ανάπτυξη της ομάδα, σε κάποια σημεία έλειπε η τελική πάσα. Αμυντικά είχαμε κάποια προβλήματα στο πρώτο 10λεπτο, βελτιωθήκαμε και η ομάδα της Μπεϊτάρ ήταν πιο γρήγορη».

«Είδα τον κόσμο στην πρώτη προπόνηση της ομάδας και ήταν πάρα πολύ ενθαρυντικό ότι είναι κοντά και στηρίζουν την ομάδα. Ξέρουμε ότι αν πάμε καλά θα είναι δίπλα μας. Να ξέρουν αυτή η Ομόνοια θα έχει ταυτότητα, να παίζει ελκυστικό ποδόσφαιρο και θα έχει μια σωστή αγωνιστική φιλοσοφία»

Χάρης Μαυρίας

Για τον Χένινγκ Μπεργκ και τη φιλοσοφία του: «Σίγουρα ο κάθε προπονητής έχει τη δική του φιλοσοφία. Ήρθα με τον κύριο Αναστασίου και τον ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη. Αυτό που έχω δει με τον κύριο Μπεργκ είναι πως έχει μια άψογη φιλοσοφία για το πως θα στήσει την ομάδα στο γήπεδο. Θέλει να βελτιωθούμε αμυντικά και επιθετικά ώστε αν παίρνουμε τα θετικά αποτελέσματα. Προσπαθούμε μέσα από τις προπονήσεις, να χτίσουμε τη φιλοσοφία που θέλει ο προπονητής.

Για τη θέση που επιθυμεί να αγωνίζεται: «Μπορώ να παίξω και ως ακραίος επιθετικός και ως αμυντικός. Είναι στην κρίση του προπονητή, όπου επιθυμεί εγώ θα δίνω το 100% ώστε να παίρνει η ομάδα το 100%».

Για τη νέα σεζόν: «Ευελπιστούμε να είναι καλύτερη η νέα σεζόν, δεν μας παίρνει να κάνουμε κάτι χειρότερο. Είναι εκτός από το μυαλό μας. Θέλουμε να πάμε πολύ καλύτερη».

Για το πρωτάθλημα: «Έχουμε χρόνο μέχρι το πρωτάθλημα. Τα πρώτα 2 είναι πολύ σημαντικά για εμάς. Πρέπει να δώσουμε το 100% γιατί είναι και θέμα ψυχολογίας».