Φινάλε με ήττα για την Εθνική Ελπίδων στην Ισλανδία

Κυριακή, 12/6/2022 - 08:50

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21 η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων.

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής, ηττήθηκε απόψε στο Ρέικιαβικ από την Ισλανδία με 5-0 για τον τέταρτο όμιλο.

Η Κύπρος έκλεισε τις υποχρεώσεις της με απολογισμό 11 βαθμούς σε δέκα αγώνες που την κατέταξε στην 5η θέση.

Στο σημερινό φινάλε δυστυχώς οι διεθνείς μας δεν απέφυγαν την ήττα σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο παιχνίδι από βαθμολογικής πλευράς, καθώς οι γηπεδούχοι ήθελαν απαραίτητα τη νίκη για να ελπίζουν για τη δεύτερη θέση την οποία κατέκτησαν μετά την ήττα της Ελλάδας στην Πορτογαλία με 2-1.

Έτσι οι Ισλανδοί θα λάβουν μέρος στα play-offs που θα διεξαχθούν τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με στόχο μια θέση στα τελικά της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο δεχτήκαμε δύο τέρματα από άτυχες στιγμές στις ισάριθμες φορές που οι γηπεδούχοι απειλήσαν την εστία του Κίττου.

Στο 11ο λεπτό ο Ιγκασον άνοιξε το σκορ και στο 33ο λεπτό έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Καραμανώλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0 από τέρματα που πέτυχαν στο 57' στο 65' και στο 90ο λεπτό.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Γιάννος Οκκάς χρησιμοποίησε τους Κίττο (78' Χατζηγαβριήλ), Σεργίου, Νικολάου, Καραμανώλη, Σιέλη (72’ Δημοσθένους), Πολυκάρπου (59’ Γαβριήλ), Μάμα, Φραντζή, Οκκά (59’ Ευτυχίδης), Χαραλάμπους (59’ Ναούμ), Παρούτη.