Γερμανία - Μεξικό 0-1

Κυριακή, 17/6/2018 - 19:53

Το Μεξικό έκανε την έκπληξη και επικράτησε της Γερμανίας με 1-0 στην πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου του Μουντιάλ χάρη σε γκολ του Λοζάνο στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Μεξικανοί φαίνεται να ξάφνιασαν αρκετούς με την παρουσία τους στο παιχνίδι. Πίεσαν τους Γερμανούς σε όλο το γήπεδο ενώ κάθε επιθετική ευκαιρία που τους παρουσιαζόταν προσπαθούσαν να την αξιοποιήσουν, χωρίς να κλείνονται στο μισό γήπεδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυνατά με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια καλή ευκαιρία στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Οι Μεξικανοί από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκαν έτοιμοι να μην κλειστούν πίσω και να περιμένουν τους Γερμανούς, αλλά να παίξουν το δικό τους ποδόσφαιρο χωρίς να φοβηθούν τον αντίπαλο. Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κίμιχ σέντραρε από τα δεξιά και ο Σαλτσέδο με προβολή έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της χώρας του. Στο 35ο λεπτό το Μεξικό με μια γρήγορα σχεδιασμένη επίθεση κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Λοζάνο ο οποίος νίκησε την άμυνα της Γερμανίας αλλά και τον Νόιερ. Τρία λεπτά αργότερα οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προσπάθησαν να απαντήσουν με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Τόνι Κρός..

Στα πρώρα στάδια του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες μπήκαν το ίδιο δυναμικά στο παιχνίδι διεκδικώντας το γκολ με αξιώσεις. Με την είσοδο του Μάρκο Ρόις στο παιχνίδι στο 60ο λεπτό οι Γερμανοί ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό κίνδυνο για την εστία του Οτσόα. Παράλληλα άφησαν κενά στην άμυνα, κάτι που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι Μεξικανοί στις αντεπιθέσεις χωρίς όμως επιτυχία. Η καλύτερη ευκαιρία των Γερμανών ήρθε στο 89ο λεπτό όταν Μπράντ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Πλάτενχαρντ (Γκόμεζ 80’), Κεντίρα (Ρόις 60’), Κρός, Μίλερ, Οζίλ, Ντράξλερ, Βέρνερ (Μπράντ 86’)

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σαλτσέδο, Γκαλιάρδο, Μορένο, Κάστρο, Ερέρα, Γκουαρδάδο (Μάρκεζ 74’), Βέλα (Αλβάρεζ 58’), Λοζάνο (Χιμένεθ 66’), Λαγιούν, Ερνάντεζ