Γιάννης και Χόλιντεϊ «έλαμψαν» στη νίκη των Μπακς επί των Χοκς

Κυριακή, 30/10/2022 - 10:10

Οι Χοκς έβαλαν δύσκολα στους Μπακς, όμως στο φινάλε της αναμέτρησης στο Μιλγουόκι βγήκαν μπροστά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Τζρου Χόλιντεϊ και οδήγησαν τα «ελάφια» στην 5η σερί νίκη τους (123-115) και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο NBA.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο και συγκεκριμένα στην 4η περίοδο ήταν φοβερός με τους 17 πόντους που σημείωσε. Συγκεκριμένα, ο «Greek Freak» ολοκλήρωσε τον αγώνα 34 πόντους (10/21 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11/19 βολές), μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε 1 μπλοκ, 2 λάθη και 4 φάουλ σε 32:37 συμμετοχής.

Ανάλογη εμφάνιση είχε και ο Χόλιντεϊ, ο οποίος και εκείνος πέτυχε 34 πόντους και ήταν καθοριστική η συμβολή του στη νίκη των Μπακς, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 21 πόντους (19 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο) και ο Τζόρνταν Νουόρα σκόραρε 11 πόντους.

Μόνος του πάλεψε για την Ατλάντα ο Τρέι Γιανγκ, ο οποίος είχε 42 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Επόμενο παιχνίδι για το Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Τρίτης (1/11), ξανά εντός έδρας στις 3, απέναντι στους Πίστονς.