«Γκέλα» και... τελικός πρωτιάς για Πορτογαλία, εννιάρα η Γερμανία

Πέμπτη, 11/11/2021 - 23:55

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν σκόραρε και μοιραία η Πορτογαλία έμεινε στο μηδέν κόντρα στην Ιρλανδία, χάνοντας δύο βαθμούς αλλά όχι και το πάνω χέρι έναντι της Σερβίας, ενόψει του «τελικού» τους για την απευθείας πρόκριση. Εννιάρα η Γερμανία, επτάρα η Κροατία.

1ος όμιλος

Πέταξε την ευκαιρία να... ξεμπερδέψει μια ώρα αρχύτερα η Πορτογαλία για την πρωτιά του ομίλου που οδηγεί απευθείας στο Κατάρ. Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο βασικό αλλά «άσφαιρο», η ομάδα του Φερνάντο Σάντος γκέλαρε στην έδρα της Ιρλανδίας μένοντας στο απόλυτο μηδέν (0-0), διατηρεί, όμως, το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με τη Σερβία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων κι έτσι έστω η ισοπαλία στον μεταξύ τους «τελικό» της Λισαβόνας θα αρκέσει για την πρόκριση στο Μουντιάλ. Ο CR7 έκανε ό,τι μπορούσε για να βρει το πολυπόθητο γκολ, το άγγιξε στο 67' με κεφαλιά να περνάει ξυστά από το δοκάρι, αλλά σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ο εντυπωσιακός κίπερ Μπαζούνου κατέβασε «ρολά». Απών από το ματς με τη Σερβία θα είναι ο Πέπε, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα... από τα παλιά, για αγκωνιά στον Ρόμπινσον. Νωρίτερα, στο αδιάφορο ματς του ομίλου το Λουξεμβούργο είχε επικρατήσει με 3-1 στην έδρα του Αζερμπαϊτζάν.

8ος όμιλος

Η Κροατία έκανε... περίπατο στη Μάλτα, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 7-1. Η ομάδα του Ντάλιτς βρήκε το γρήγορο γκολ μόλις στο 6', με τον Κράμαριτς να σερβίρει στον Πέρισιτς για το 1-0. Στο 22' ο Τσαλέτα-Τσαρ έκανε το 2-0, ενώ στο 31' η Μάλτα μείωσε σε 2-1. Στο 39' ο Πάσαλιτς με τη δεύτερη ασίστ δημιούργησε το 3-1 για τον Πάσαλιτς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λούκα Μόντρις διαμόρφωσε το 1-4 του πρώτου ημιχρόνου. Οι Κροάτες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο μέρος. Μόλις στο 47' ο Μάιερ μετά την τρίτη ασίστ του Κράμαριτς έκανε το 1-5. Ο επιθετικός της Χοφενχάιμ μετά τις τρεις ασίστ του έγινε και σκόρερ, κάνοντας το 1-6 στο 53'. Το τελικό 1-7 έκανε στο 64' ο Μάιερ μετά από «σερβίρισμα» του πρώην επιθετικού της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάια.

Στην Τρνάβα σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι η Σλοβακία και η Σλοβενία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ στο 18' με τον Ζάιτς να ανοίγει το σκορ. Στο 57' ο Μπλάζιτς έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλάζοντας τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Ο Ντούντα ευστόχησε από τη λευκή βούλα για το 1-1, όμως οι Σλοβένοι πέρασαν εκ νέου μπροστά τέσσερα λεπτά αργότερα (62') με τον Μέβλια. Στο 74' οι Σλοβάκοι βρήκαν το γκολ που δικαιώντουσαν, με τον Στρέλετς να κάνει το 2-2, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους παρά την πίεση των γηπεδούχων.

10ος όμιλος

Πάντσερ με τα όλα τους... Η Γερμανία έκανε πλάκα απέναντι στο αδύναμο Λιχτενστάιν, ισοπεδώνοντας τους φιλοξενούμενους με το εκκωφαντικό 9-0 στην τέταρτη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη στην ιστορία της. Το έργο πάντως φάνηκε από νωρίς Μόλις στο 9΄ο Χόφερ προέβη σε εγκληματική μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και να στείλει τον Γκουντογκάν στο σημείο του πέναλτι, από όπου δεν λάθεψε. Στο 20΄ο Κάουφμαν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0 των γηπεδούχων, με τους Σανέ (22΄) και Ρόις (23΄) μέσα σε δυο λεπτά να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τον Σανέ να βρίσκει ξανά δίχτυα (55΄) προτού ο Μίλερ διαμορφώσει το 6-0 στο 76. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπακού με φανταστικό γκολ έδωσε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, με τον Μίλερ να παίρνει στο 86΄τη σκυτάλη για το 7-0. Το τελικό σκορ σημείωσε στο 89΄ ο Γκόπελ με... επικό αυτογκόλ στη μεγαλύτερη νίκη της Γερμανίας έπειτα από το 2006 (13-0 με το Σαν Μαρίνο), με τον Χάνσι Φλικ παράλληλα να γίνεται ο πρώτος τεχνικός στην ιστορία της που ξεκινάει με 6Χ6.

Την ίδια ώρα, η Ρουμανία ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Ισλανδία και μπήκε πλέον σε μπελάδες. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να υπερκεράσουν το συμπαγές σύνολο των Ισλανδών και κόλλησαν στη λευκή ισοπαλία, η οποία τους περιόρισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Κι αυτό διότι νωρίτερα η Βόρεια Μακεδονία έκανε πάρτι στην έδρα της Αρμενίας της οποίας επικράτησε με 5-0 και προσπέρασε τους Ρουμάνους στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ!

Γερμανία - Λιχτενστάιν 9-0
Αρμενία - Βόρεια Μακεδονία 0-5
Ρουμανία - Ισλανδία 0-0