Γκέλα ολκής για Ρόμα και παρθενική νίκη στη σεζόν για Κρεμονέζε

Τρίτη, 28/2/2023 - 21:35

Σόκαρε τη Ρόμα και έσπασε το... ρόδι η Κρεμονέζε!

Η ομάδα από την Κρεμόνα πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (28/02) το παρθενικό της τρίποντο στη φετινή Serie A, επικρατώντας 2-1 της απογοητευτικής Ρόμα για την 24η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Το πρώτο... σοκ για τους «τζιαλορόσι» ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν ο Τσατζού με μια υπέροχη «οβίδα», λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η απάντηση των Ρωμαίων άργησε αρκετά, καθώς, σε μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές τους στο παιχνίδι έκαναν το 1-1 με τετ-α-τετ του Σπινατσόλα στο 71ο λεπτό, και ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ζοσέ Μουρίνιο αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές.

Το τελικό 2-1 υπέρ της Κρεμονέζε, διαμορφώθηκε στο 82ο λεπτό από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσόφανι, χαρίζοντας έτσι ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του, η οποία μετά από πολλές αγωνιστικές ξεκόλλησε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Η Ρόμα από την άλλη, έμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, χάνοντας την ευκαιρία να προσπεράσει τη συμπολίτισσα Λάτσιο.