H Μίλαν πέρασε από την Φλωρεντία και διατήρησε τις ελπίδες για τίτλο

Κυριακή, 21/3/2021 - 21:17

Ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου έμεινε η Μίλαν, που νίκησε στο «Αρτέμιο Φράνκι» την Φιορεντίνα με 3-2 για την 28η αγωνιστική της Serie A. Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακή διακύμανση στο σκορ, με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι να παίρνει τελικά τη νίκη με γκολ του Τσαλχάνογλου στο 72'. Δύο δοκάρια στο ματς για τους φιλοξενούμενους με τον Ιμπραΐμοβιτς, ένα για τους «βιόλα».

Έτσι,οι «ροσονέρι» πλησίασαν την Ίντερ στους 6 βαθμούς και ξέφυγαν από την Γιουβέντους, που υπέστη ήττα-σοκ από τη Μπενεβέντο, στο +4 (με ματς περισσότερο κι από τις δύο). Η Μίλαν προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό (0-1) με το 15ο γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στη σεζόν.

Οκτώ λεπτά αργότερα (17') όμως η Φιορεντίνα ισοφάρισε με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Έρικ Πούλγκαρ, με το 1-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Η Φιορεντίνα κατάφερε να προηγηθεί (2-1) στο 51ο λεπτό με τον Φρανκ Ριμπερί, ο οποίος πανηγύρισε με έναν ιδιαίτερο τρόπο, ως απάντηση σε όσους τον χαρακτήρισαν «γέρο», με αφορμή τα 38α γενέθλιά του.

Ωστόσο, ούτε αυτή διατήρησε για πολύ το προβάδισμά της, αφού στο 57' ο Μπραχίμ Ντίαθ ισοφάρισε για τους «ροσονέρι» (2-2). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην δεύτερη ανατροπή που σημειώθηκε στο ματς, αφού πέτυχαν το 3-2 στο 72' με πολύ ωραίο τέρμα του Τσαλχάνογλου, που ήταν και το τελικό σκορ.