Χάλασε την επιστροφή του Αμαρουσίου με «σβηστή» νίκη ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, 9/10/2023 - 22:17
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΚΥΠΕ)

Άνετος Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Basket League!

Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση μετά τις δύο ήττες από τον Ολυμπιακό κόντρα στο νεοφώτιστο Μαρούσι και το νίκησαν πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 82-71, ξεκινώντας θετικά την πορεία τους στο εγχώριο πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η ομάδα των Βορείων Προαστίων κρατάει το καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και στρέφεται στα επόμενα ματς, έχοντας στόχο να εδραιωθεί στην κατηγορία, όπου επέστρεψε μετά από 11 πολύ δύσκολα χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο (16-16), ωστόσο με ένα επιμέρους 31-13 η ομάδα του Εργκίν Αταμάν καθάρισε το ματς από το ημίχρονο, φτάνοντας κάποια στιγμή μέχρι και στο +28 (63-35). Μία ένταση κατά τη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστή τον Κώστα Αντετοκούνμπο χάλασε τον ρυθμό των γηπεδούχων, κι έδωσε το δικαίωμα στο Μαρούσι να μειώσει τη διαφορά σε νορμάλ επίπεδα.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ανταγωνιστικές, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις από Γκριγκόνις, Μαντζούκα και το Μαρούσι από Τζούστον, Ραντούλιτσα για το 7-6. Ο Τζούστον ξείνησε εξαιρετικά και έκανε το 7-9 με τρίποντο, όμως ο Γκριγκόνις απάντησε για το 10-9 και έβαλε νέο σουτ από μακριά για το 3/3 και το 13-11. Ο Αχμέντ Χιλ ισοφάρισε με ωραία κίνηση σε 13-13 και έβαλε τρίποντο για το 13-16, με τον Βιλντόσα να απαντά με γκολ-φάουλ για το 16-16 της πρώτης περιόδου, κατά τη διάρκεια της οποίας οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πολύ ανταγωνιστικοί.

Ο Βιλντόσα έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με 18-16, ενώ ο Μαντζούκας υπέγραψε το +4 (20-16). Με τρίποντο του Καλαΐτζάκη, διαμορφώθηκε το πρώτο +6 της αναμέτρησης (23-17), ενώ ο Μαντζούκας έβαλε δικό του για το 29-21. Το επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τον Λεσόρ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 34-23. Ο ρυθμός ξαφνικά έπεσε, ο Παναθηναϊκός κέρδιζε φάουλ αλλά έχανε τις βολές , και διαφορά διατηρήθηκε στο +11, πριν ο Κώστας καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 38-25. Ο Έλληνας σέντερ είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και υπέγραψε το καλό τελείωμα των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο (47-29).

Με το «καλημέρα» του δευτέρου μέρους, ο Μπαλτσερόφσκι με τέσσερις σερί πόντους διαμόρφωσε το πρώτο +22 της αναμέτρησης (51-29). Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τον Βιλντόσα να σκοράρει για τρεις διαμορφώνοντας το 54-31, πριν ο Μαντζούκας βάλει κι αυτός τρίποντο για το 57-33. Το Μαρούσι δεν έβρισκε καμία λύση σε αυτό το διάστημα και ο Μπαλτσερόφσκι με τον Βιλντόσα εκτόξευσαν το «πράσινο» προβάδισμα σε +28 (61-33). Ο Τζούστον παίζοντας με 4 φάουλ προσπάθησε με συνεχόμενους πόντους να μειώσει για το 63-41. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 69-45.

Ο Μωραΐτης ξεκίνησε δυνατά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ευστοχώντας από μακριά για το 72-47, πριν ο Σαμοντούροβ που πέρασε στο ματς γράψει το 76-49 από κοντά. Ο Πένο μείωσε σε 76-53 με δύσκολο τρίποντο. Μετά από μία αχρείαστη ένταση με πρωταγωνιστή τον Κώστα Αντετοκούνμπο, το ματς συνεχίστηκε για τα διαδικαστικά τελευταία λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει εύκολη νίκη στο φινάλε παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των φιλοξενούμενων που κατάφεραν να μειώσουν μειώσουν.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71