Χαμογέλασε η τύχη στον ΑΠΟΕΛ: Με την Σουτιέσκα στον Β΄ προκριματικό γύρο (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 17/7/2019 - 23:50

Χαμογέλασε η τύχη στον ΑΠΟΕΛ…

Η Σοουτιέσκα θα είναι τελικά η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στον Β΄ Προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, η ομάδα από το Μαυροβούνιο κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι.

Το εισιτήριο μεταξύ Σλόβαν και Σουτιέσκα κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι αφού και στον επαναληπτικό οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1, ενώ ούτε στην παράταση έλυσαν τις διαφορές τους.

Η πρωταθλήτρια Σλοβακίας άνοιξε το σκορ στο 49΄ με γκολ του Σπόραρ, όμως η Σουτιέσκα όπως και στο πρώτο παιχνίδι κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Σόφρανατς.

Στην ημίωρη παράταση καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι μοιραία οδηγηθήκαμε στην διαδικασία των πέναλτι, εκεί που η πρωταθλήτρια Μαυροβουνίου με 3-2 πήρε την σπουδαία πρόκριση.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την Τρίτη 23 Ιουλίου στο Μαυροβούνιο και ο επαναληπτικός τη μεθεπόμενη Τρίτη 30 Ιουλίου στο ΓΣΠ.

Σουτιέσκα Νίκσιτς: Giljen, Bulatovic, Cetkovic (Nikolic 74'), Ciger, Erakovic, Jankovic, Kojasevic, Markovic (Osmanjic 86'), Nedic, Sofranac, Vucic (Vlaisavljević 69)

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Greif, Bajric, Bozhikov, Daniel (Cavric 45'), de Kamps (Drazic 86'), Holman (Abena 70'), Ljubicic, Medvedev, Moha, Sporar, Sukhotsky

Πως έπαιξαν οι ομάδες:

Σε μια άλλη εξέλιξη, ευχάριστα ήταν τα νέα για τον ΑΠΟΕΛ, αφού μετά των αποκλεισμό των Αστάνα και Φερενσβάρος οι «γαλαζοκίτρινοι» θα βρίσκονται στο γκρουπ των δυνατών ενόψει της κλήρωσης για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Αν περάσει από το εμπόδιο της… οι πρωταθλητές θα αποφύγουν πανίσχυρες ομάδες όπως ο Άγιαξ, η Σέλτικ, η Κοπεγχάγη και η Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Φυσικά και στο γκρουπ των αδύνατων υπάρχουν πολύ δυνατές ομάδες, όπως ο ΠΑΟΚ, ο Ερυθρός Αστέρας, η Καραμπάχ, η Μάριμπορ και η Φερεντσβάρος.