Χαρούμενα Χριστούγεννα για τη Λίβερπουλ

Δευτέρα, 26/12/2022 - 21:26

Χαρούμενα Χριστούγεννα για τη Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά χαμογέλασε στη Boxing Day αφού λύγισε εκτός έδρας την Άστον Βίλα (1-3). Μείωσαν τη διαφορά από την τετράδα στους πέντε βαθμούς (με ματς λιγότερο) οι «reds» που πήραν την τρίτη διαδοχική τους νίκη στην Premier League και ανεβαίνουν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λίβερπουλ αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Ρόμπερτσον έδωσε έτοιμο γκολ με το εξωτερικό στον Σαλάχ που δεν δυσκολεύτηκε από το ύψος της μικρής περιοχής να ανοίξει το σκορ. Το γκολ αυτό έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, με τους γηπεδούχους να σπαταλάνε τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο επόμενο δεκάλεπτο, με τον Άλισον να νικά δις τον Γουότκινς, ενώ ο Μπέιλι από πλεονεκτική θέση έκανε τσαφ. Η Λίβερπουλ στο 20’ βρήκε δεύτερη φορά δίχτυα, με τον Μάτιπ να σκοράρει με προβολή, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ, ενώ οι «reds» οκτώ λεπτά αργότερα είχαν τεράστια φάση με το τετ-α-τετ του Νούνιες να το βγάζει ο Όλσεν. Εν τέλει, η Λίβερπουλ κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ και να πάει με σαφέστατο προβάδισμα στο ημίχρονο. Ήταν το 37ο λεπτό όταν μετά το κόρνερ του Άρνολντ η μπάλα παρέμεινε μέσα στην περιοχή και ο Φαν Ντάικ με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να επαναπαύονται με το σκορ υπέρ τους και είδαν την Άστον Βίλα να τους αγχώνει στο 59ο λεπτό με τον Γουότκινς να μειώνει με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι ανέβασε ρυθμό, άρχισε να πιέζει και να κλείνει την ομάδα του Κλοπ αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει καθαρή φάση. Βγήκαν μαζικά μπροστά και τελικά το πλήρωσαν, με τον Νούνιες να κάνει τη σέντρα-σουτ που δεν απομακρύνθηκε σωστά με τον 18χρονο Μπάισετιτς να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να περνά τον Όλσεν και να διαμορφώνει το τελικό 3-1!