Χάθηκε στο... Δάσος ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 15/1/2020 - 20:52

Νέες βαθμολογικές απώλειες για τον ΑΠΟΕΛ στο εξ αναβολής παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κόντρα στον Εθνικό στο Δασάκι της Άχνας αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Ο ΑΠΟΕΛ αν και «σπατάλησε» ένα ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τα αντίπαλα καρέ στο δεύτερο 45λεπτο αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ.

Από την άλλη, ο Εθνικός δημιούργησε τις δικές του ευκαιρίες και αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη απέναντι στους «γαλαζοκίτρινους».

Πλέον, μετά τη νέα απώλεια ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 28 βαθμούς και βρίσκεται στο -8 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μάλιστα τα ίδια παιχνίδια με την πρωτοπόρο Ανόρθωση. Από την άλλη, ο Εθνικός με το βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 14 βαθμούς και παρέμεινε στην στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα της Άχνας πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στο Τσίρειο ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει στο Μακάρειο τη Δόξα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου για τον ΑΠΟΕΛ. Ωραία ατομική ενέργεια του Χαλένιους και σουτ το οποίο πέρασε μόλις έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Εθνικός «απάντησε» στις ευκαιρίες όμως το σουτ του Χριστοφή δε βρήκε στόχο και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Στο 42ο λεπτό ο Λαμπάν έπιασε φοβερό σουτ εν κινήσει όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος με τον Μιχαΐλοβιτς στο 47ο λεπτό. Ο ακραίος αμυντικός του ΑΠΟΕΛ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Μπογκατίνοφ δεν είχε πρόβλημα και μάζεψε την μπάλα.

Μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ του Μπογκατίνοφ στο 54ο λεπτό, ο Σόουζα έκανε μία κεφαλιά και ο Κυπριανού έδιωξε στη γραμμή, ενώ η μπάλα στο διώξιμο βρήκε και στο αριστερό δοκάρι.

Στην ίδια φάση, επικίνδυνα έφυγε στην αντεπίθεση ο Μάριος Ηλία αλλά το σουτ του κατέληξε μόλις έξω.

Ο Σόουζα βρήκε τον Γιάκολις στο 58ο λεπτό, ο οποίος έκανε το πλασέ από το σημείο του πέναλτι με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.

Στο 66ο λεπτό ο Μάτιτς έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Εθνικού χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μπογκατίνοφ.

φδ

Καλή προσπάθεια στο 84ο λεπτό από τον Πάβλοβιτς, αλλά ο Μπογκατίνοφ έσωσε την ομάδα του από το σουτ του Σέρβου από κοντινό σημείο.

Ο Εθνικός στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Εθνικός Άχνας (Ντέιν Κλάφουριτς): Μπογκατίνοφ, Γκλομπάρτ, Λαμπάν, Μαρκόσκι (Φοινίρης 78'), Κοστόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Κονέ (Ι. Μαρκόσκι 89'), Ηλία, Χαραλάμπους (Κουντόμπιακ 71') , Μιγκελίτο

ΑΠΟΕΛ (Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Ιωάννου, Βούρος, Σάβιτς, Σόουζα (Πάβλοβιτς 74'), Μάτιτς, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις (Αλωνεύτης 90'), Εφραίμ (Τάμαρι 65'), Χαλένιους

Ο απόηχος της νέας απώλειας των βαθμών από τον ΑΠΟΕΛ - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών