Χωρίς νικητή στην Πάφο, μικρό προβάδισμα η Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 20/2/2019 - 19:02

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο πρώτος προημιτελικός ανάμεσα σε Πάφο και Ένωση με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 2-2. Το σκορ άνοιξε για το Παραλίμνι ο Ουντότζι στο 24ο λεπτό με την Πάφο να φέρνει «τούμπα» το σκορ με γκολ των Ανγκούλο στο 44ο και Καρώ στο 52ο λεπτό.

Ένα αποτέλεσμα που δίνει μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Παραλιμνίου καθώς έχει τον επαναληπτικό στην έδρα της σε μια εβδομάδα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 13ο λεπτό ο Ράσιστς έκλεψε την μπάλα από τον Κλέιμαν όμως το πλασέ του προ κενού τέρματος δεν βρήκε στόχο και πέρασε παράλληλα από την εστία.

Η ομάδα της Ένωση στο 24ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ουντότζι καθώς μπήκε στην περιοχή μετά από αντεπίθεση και κατάφερε να πλασάρει σωστά τον Μολ.

Εφτά λεπτά αργότερα ο Ολίβα μπήκε από πλάγια στην περιοχή όμως προσπάθησε να τελειώσει μόνος τη φάση χωρίς να καταφέρνει να βρει στόχο.

Η Πάφος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 44ο λεπτό με τον Ανγκούλο ο οποίος από πλάγια κατάφερε να περάσει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κλέιμαν.

Στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Καρώ ο οποίος έκανε την κεφαλιά εντός μεγάλης περιοχής μετά από σέντρα του Ανγκούλο.

Η Ένωση αν και φάνηκε να τα χάνει μετά το γκολ της Πάφου στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον ίδιο τρόπο. Ο Αγγελή πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και κατάφερε να νικήσει τον Μολ.

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη σε αυτό τον πρώτο αγώνα.

Πάφος (Κόπιτς):  Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Λουλίνια (Ράκελς 54'), Ράσιτς (Ιμπραχίμ 80'), Φόλπρεχτ (Ζαχαρίου 92'), Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο, Νέμετς

ΕΝΠ (Φελκ): Κλέιμαν, Ριέρα, Ζάρατε (Γκλάβινα 77'), Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (Γκοζλάν 57'), Αγγελή, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας (Αντωνίου 57')

Δηλώσεις

Φελκ (Ένωση): «Όταν το παιχνίδι έχει τέτοιο αποτέλεσμα σαν προπονητής θα ήθελα καλύτερη αμυντική λειτουργία και διαχείριση. Θα ήθελα να είχαμε περισσότερο τον έλεγχο και να μην δεχτούμε τα γκολ που δεχτήκαμε. Απίστευτη ποιότητα είχαν σήμερα οι ποδοσφαιριστές μου, σκοράραμε και όταν γίνονται τέτοιες εμφανίσεις είμαι σίγουρος για το μέλλον. Είναι ένα καλό αποτέλεσμα για μας. Αγωνιστήκαμε σ΄ένα πολύ καλό γήπεδο. Δυστυχώς είχαμε εκτός του αρχηγό μας τον Ενόχ. Όταν ένας ποδοσφαίρισης απουσιάζει είναι πολύ θετικό που βγήκαν μπροστά κάποιοι άλλοι παίκτες. Βλέπουμε τον αγώνα με την ΑΕΚ και ακολούθως πάμε στον επαναληπτικό με την Πάφο για να πάρουμε την πρόκριση».

Κόπιτς (Πάφος): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, είχαμε τον έλεγχο, είχαμε και την πού καλή ευκαιρία με τον Ράσιτς μετά την πίεση στον αντίπαλο γκολκίπερ. Μετά το Παραλίμνι σκόραρε το γκολ από μια αντεπίθεση και είχε ακόμα μια ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Αλλά οι ποδοσφαιριστές αντέδρασαν πολύ καλά, είχαμε τον έξοχο συνδυασμό με τους Νέμετς και Ανγκούλο και φτάσαμε στην ισοφάριση.

Στην επανάληψη κάναμε κάποιες αλλαγές, αλλάξαμε παίκτες και σύστημα, σκοράραμε το δεύτερο γκολ και είχαμε σαν στόχο να πετύχουμε περισσότερα γκολ αλλά και να μην δεχθούμε γκολ. Η Ένωση πήρε τα ρίσκα της, πέτυχε το δεύτερο γκολ και έδειξε δύναμη μέσα στο γήπεδο.

Τώρα θα κάνουμε αποθεραπεία, να ξεκουραστούμε και να ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι».

Μολ (Πάφος): «Δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Δεν είναι αυτό που σχεδιάσαμε αλλά η ισοπαλία αφήνει την πρόκριση ανοιχτή. Θα προσπαθήσουμε να το ανατρέψουμε στο δεύτερο παιχνίδι».

Για το τι έφταιξε: «Είναι δύσκολο να το εξηγήσω. Όλοι το ρωτάνε μετά από άσχημα παιχνίδια. Ίσως το γκολ που δεχθήκαμε. Θα πρέπει να αναλύσουμε το παιχνίδι και να δούμε τι πήγε λάθος».

Για το ματς με Δόξα: «Ένα ακόμα δύσκολο ματς. Είναι πολύ καλή ομάδα και πρέπει να είμαστε πολύ καλύτεροι για να κερδίσουμε».

Αγγελή (Ένωση): «Δεν ξεκινήσαμε καλά, δεν κάναμε καλό πρώτο ημίχρονο. Ο προπονητής μας μας είπε να κρατήσουμε μπάλα και να παίξουμε καλύτερα. Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα και στο Παραλίμνι θα παιχτεί η πρόκριση. Στην ΕΝΠ υπάρχουν σωστοί άνθρωποι που κάνουν τα πάντα για την ομάδα. Θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους της ΕΝΠ που μου έδωσαν την ευκαιρία να αναστήσω την καριέρα μου».