Η ΑΕΛ τα «λέει» για τέταρτη φορά με την Αλκή στο κύπελλο (Προϊστορία)

Δευτέρα, 6/1/2020 - 15:10

H ισοπαλία στο Μακάρειο για την ΑΕΛ κόντρα στη Δόξα αποτελεί «αναγκαστικά» παρελθόν αφού η ομάδα της Λεμεσού την προσεχή Τετάρτη (08/01) έχει υποχρεώσεις κυπέλλου κόντρα στην Αλκή. Χρονιά που ξεκινάει με την ομάδα του Κέρκεζ να είναι η κάτοχος του θεσμού και θέλει να διαφυλάξει τα κεκτημένα της όπως κάθε κάτοχος του κυπέλλου

Σαφέστατα και η ομάδα της Λεμεσού είναι το φαβορί για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση με αντίπαλο την Αλκή όμως δεν υπάρχει καμία πρόθεση να υπάρξει υποτίμηση του αντιπάλου. Η ΑΕΛ έχει συναντήσει άλλες τρεις φορές την Αλκή στη διοργάνωση μετρώντας δύο προκρίσεις και ένα αποκλεισμό με αντίπαλο την «Αθάνατη».

Οι δύο ομάδες πρωτοσυναντήθηκαν στο θεσμό την περίοδο 1975/76 για τον πρώτο γύρο με την Αλκή να παίρνει τη νίκη με 1-0 και να αφήνει εκτός συνέχειας τους Λεμεσιανούς. Σχεδόν δέκα χρόνια αργότερα, την περίοδο 1984/85 οι δύο ομάδες τα «είπαν» στα προημιτελικά, με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει την πρόκριση μετά από νίκη 1-0 και ισοπαλία 1-1. Τελευταία και πιο πρόσφατη συνάντηση των δύο ομάδων στο κύπελλο την περίοδο 2017/18 όπου στο πλαίσιο του πρώτου γύρου η ΑΕΛ με νίκη 2-1 πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση χάρη στα γκολ των Αρουαμπαρένα και Γεωργιάδη.

Το πρώτο παιχνίδι είναι ορισμένο για την Τετάρτη 08 Ιανουαρίου 2020 στις 19:00 στη Λάρνακα ενώ η δεύτερη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί σε μια εβδομάδα στις 15 Ιανουαρίου 2020 στις 16:00 στο Τσίρειο.