Η Αλ Ιτιχάντ «ξέρανε» τον Κριστιάνο και του… στέρησε την πρώτη κούπα

Πέμπτη, 26/1/2023 - 22:11
ΡΟΝΑΛΝΤΟ (ΑΡ)

Θα πρέπει να… περιμένει για να πάρει την πρώτη του κούπα στη Σαουδική Αραβία ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

Η Αλ Νασρ του Πορτογάλου σούπερ σταρ ήταν κατώτερη των περιστάσεων και είδε την Αλ Ιτιχάντ να επικρατεί με το εμφατικό 3-1, για να πάρει αυτή την πρόκριση για τον τελικό του Σούπερ Καπ της Σαουδικής Αραβίας, εκεί όπου την περιμένει ήδη η Αλ Φεϊχά.

Ο Ρομαρίνιο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αλ Ιτιχάντ στο πρώτο μέρος. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 43’ έφτιαξε το 2-0, το οποίο σκόραρε ο Χαμνταλά στο 43’ και έστειλε την ομάδα του με μεγάλο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο 67ο λεπτό ο Ταλίσκα κατάφερε να μειώσει σε 2-1, βάζοντας ξανά την Αλ Νασρ στο παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα του Ρονάλντο δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στην συνέχεια με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Διότι ανοίχτηκε υπερβολικά για να ψάξει την ισοφάριση και είδε τους αντιπάλους τους να στέλνουν για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα τους.

Ο Σανκετί στο 90+4’ έκανε το 3-1, κλειδώνοντας την πρόκριση για την Αλ Ιτιχάντ στον τελικό του Σούπερ Καπ! Κάπως έτσι, ο «CR7» θα πρέπει να περιμένει άλλη στιγμή για να κατακτήσει το πρώτο του τρόπαιο με την φανέλα της Αλ Νασρ.