Η αντίδραση του Σα Πίντο, οι αριθμοί και ο «φύλακας άγγελος» Μπέλετς

Κυριακή, 24/9/2023 - 11:00
ΑΠΟΕΛ

Μια ισοπαλία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» είναι ένα πιθανό αποτέλεσμα για τις ομάδες που αγωνίζονται εκεί, ειδικά όταν είναι κατάμεστο και με ατμόσφαιρα ενός σπουδαίου αγώνα. Στην περίπτωση όμως του ΑΠΟΕΛ δεν προκαλεί ανησυχία το αποτέλεσμα μόνο, αλλά ο τρόπος που ήρθε και τα όσα το συνόδευσαν. Η ομάδα της πρωτεύουσας παρουσίασε μέτρια εμφάνιση, είχε μόνο κάποια καλά διαστήματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και αν ο Μπέλετς δεν… κατέβαζε ρολά στο δεύτερο 45λεπτο, τότε η ήττα θα ήταν ένα ορατό ενδεχόμενο.

Ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ ήταν καθοριστικός ως προς την διατήρηση της ισοπαλίας και την κατάκτηση (έστω) του ενός βαθμού. Ο Σλοβένος κατέγραψε σπουδαίες επεμβάσεις, ήταν συγκεντρωμένος και σαφώς ήταν εκ των διακριθέντων για την ομάδα του. Απ’ εκεί και πέρα, οι συνολικοί αριθμοί των πρωτευουσιάνων, συνεχίζουν να προκαλούν προβληματισμό.

Από τις 20 Αυγούστου που επικράτησε 2-0 της ΑΕΖ, ο ΑΠΟΕΛ δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης αφού σε πέντε παιχνίδια (συμπεριλαμβανομένων των δύο με την Γάνδη) δεν κατάφερε να φύγει από το γήπεδο με τη νίκη (δέχθηκε οκτώ γκολ και σκόραρε μόλις τρία). Μάλιστα, στα δύο τελευταία ματς με Απόλλωνα και Ανόρθωση, δέχθηκε γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση… Οι παίκτες των «γαλαζοκιτρίνων» καλούνται να παρουσιάζονται συγκεντρωμένοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλιώς η… ζημιά δεν αργεί να γίνει.

Όσον αφορά στον Σα Πίντο, η αντίδραση του στο ημίχρονο που έφερε την αποβολή, δεν βοήθησε ούτε τον εαυτό του, ούτε την ομάδα του. Ο Πορτογάλος για άλλο ένα παιχνίδι ήταν νευρικός στον πάγκο, εκνευρισμένος με τις αποφάσεις των διαιτητών, ένταση η οποία δεν άργησε να μεταφερθεί και σε ολόκληρη την ομάδα… Τώρα, θα χάσει τα επόμενα δύο παιχνίδια με Εθνικό και Οθέλλο, ωστόσο θα είναι κανονικά στο ματς της Τετάρτης με την Πάφο (2η αγωνιστική, 25/9, 19:00).