Η διακοπή της έκατσε... γάντι

Κυριακή, 6/10/2019 - 11:21

Ομολογουμένως το φετινό ξεκίνημα της ΑΕΚ δεν ήταν αυτό που φανταζόντουσαν στην ομάδα της Λάρνακας αφού σε πέντε επίσημες υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα μετρά δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες, έχοντας ήδη απολέσει έξι σημαντικούς βαθμούς.

Κόντρα στον Εθνικό η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ κατάφερε να δείξει το πραγματικό της πρόσωπο για 45 λεπτά αφού στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα δεν ήταν η αναμενόμενη. Πάντως στο δεύτερο μισό όχι απλά κατάφερε να παρουσιάσει ωραίο ποδόσφαιρο αλλά σκόραρε και πέντε φορές.Τελευταία φορά που η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε πεντάρα ήταν στις 21 Ιανουαρίου 2019, όταν επικράτησε με 5-0 της Δόξας εκτός έδρας.

Άλλο ένα αξιοσημείωτο από τη νίκη κόντρα στον Εθνικό με 5-1 είναι ότι τα πέντε γκολ ήρθαν από πέντε διαφορετικούς σκόρερ. Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φιόλιτς και Πλάνας κατάφεραν να σκοράρουν, δείγμα και του πλουραλισμού στην επίθεση που υπάρχει στην ομάδα.

Η διακοπή του πρωταθλήματος θα δώσει την ευκαιρία στους τραυματίες να δουλέψουν για να επιστρέψουν στη δράση. Δεν είναι λίγοι οι τραυματίες αφού οι Μοϊσόφ, Ακοράν, Τολεμές, Χέφελ, Κίβενι και Θαντί βρίσκονται στο ιατρικό δελτίο.

Δεδομένα επιστρέφουν στη διάθεση του Ιδιάκεθ για το παιχνίδι με την ΑΕΛ στη Λεμεσό οι Τέτε και Κάσες οι οποίοι έλειπαν από το παιχνίδι με την Άχνα ελέω τιμωρίας.

Οι ποδοσφαιριστές σήμερα (06/10) απολαμβάνουν το ρεπό που έχουν από τον Ιδιάκεθ και από αύριο (07/10) επιστρέφουν στις προπονήσεις. Το προσεχές διάστημα θα απουσιάζουν οι διεθνείς, Σπόλιαριτς, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Αναστασίου, Ναούμ, Ράσπας, Στεφάνου, Τρύφωνος.