Η ηγεσία του ΚΟΑ στηρίζει την κυπριακή αποστολή στους ΑΜΚΕ

Πέμπτη, 1/6/2023 - 11:35

Ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Ανδρέας Μιχαηλίδης και το μέλος του ΔΣ Κάλλη Χατζηιωσήφ βρίσκονται στη Μάλτα, όπου διεξάγονται οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης και στηρίζουν την κυπριακή αποστολή μαζί με την ηγεσία της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής.

Η κολύμβηση πρωταγωνίστησε την Τετάρτη, αφού έφερε στην Κύπρο 3 χρυσά, 2 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο. Η Μαρία Εροκίνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2.30.62, ο Μαρίνος Λουκά ήταν πρώτος στα 100μ. Πεταλούδα Ανδρών χρόνο 54.97 και η Άννα Χατζηλοϊζου πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. Πεταλούδα Γυναικών με χρόνο 1.02.97. Ο Φίλιππος Ιακωβίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο με χρόνο 56.48. Αργυρό και για την ομάδα Ανδρών στη σκυταλοδρομία 4Χ200 ελεύθερο με χρόνο 7.40.89. Ο Παναγιώτης Πανάρετος πανηγύρισε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2.18.50.

0

Από εκεί και πέρα η Επιτραπέζια Αντισφαίριση χάρισε στην Κύπρο το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό Ανδρών και στο ομαδικό Γυναικών, ενώ πολλές διακρίσεις ήρθαν από τη σκοποβολή. Στον τελικό του τραπ γυναικών η Ματίνα Κουτσκάροβα και στον τελικό του τραπ ανδρών ο Νιχάτ Ακτερτζί τερμάτισαν στην τρίτη θέση, ενώ στο αεροβόλο πιστόλι 10 μέτρων ο Σάββας Ευαγγέλου πήρε το χάλκινο μετάλλιο (202.2).

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριές μας για τις διακρίσεις τους και καλή επιτυχία στα υπόλοιπα μέλη της κυπριακής αποστολής.