Η Κύπρος έφτασε τα 1000 τέρματα στα Κύπελλα Ευρώπης

Παρασκευή, 1/12/2023 - 09:08
ΜΠΑΜΠΙΚΑ ΑΪΜΠΡΟΞ

Μετά από 60 χρόνια και 83 μέρες αγωνιζόμενη στα Κύπελλα Ευρώπης, η Κύπρος κατάφερε να πετύχει το χιλιοστό της τέρμα στις διοργανώσεις της UEFA.

Ο χθεσινός (30/11) αγώνας στη Γλασκώβη μεταξύ Ρέιντζερς – Άρη (1-1), που ήταν ο υπ’ αριθμόν 812 αγώνας κυπριακής ομάδας στα Κύπελλα Ευρώπης, έμεινε πια για πάντα στην ιστορία για δύο λόγους: Ο Άρης έγινε η πρώτη κυπριακή ομάδα που δεν έχασε σε ευρωπαϊκό παιχνίδι στη Σκωτία και παράλληλα, η Κύπρος έφτασε τα χίλια τέρματα στην Ευρώπη.

Την τιμή να έχει πετύχει το χιλιοστό ευρωπαϊκό τέρμα της Κύπρου είχε ο Σιάβι Μπαμπίκα, όταν στο 28ο λεπτό δέχθηκε μπαλιά από τον Αλεξάντερ Κακόριν και πλάσαρε ψύχραιμα τον τερματοφύλακα της Ρέιντζερς, Τζακ Μπάτλαντ.

Με το τέρμα αυτό του 23χρονου ποδοσφαιριστή από τη Γκαμπόν, λοιπόν, γράφτηκε ιστορία, αφού η Κύπρος μπήκε στο γκρουπ των χωρών που έχουν πανηγυρίσει τουλάχιστον χίλιες φορές στην ιστορία των Κυπέλλων Ευρώπης.

Το πρώτο κυπριακό τέρμα στα Κύπελλα Ευρώπης πέτυχε ο Τάκης Χαϊλής, στο παρθενικό παιχνίδι ομάδας μας στην Ευρώπη. Αυτό συνέβηκε στο παλιό ΓΣΠ στις 8 Σεπτεμβρίου 1963, όταν ο Τάκης Χαϊλής άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό του αγώνα του ΑΠΟΕΛ με τη νορβηγική Γκέβικ Λιν, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου στο Κύπελλο Κυπελλούχων. Τελικά, στον αγώνα αυτό ο Χαϊλής πέτυχε χατ τρικ και ο ΑΠΟΕΛ θριάμβευσε με 6-0.

Με την ευκαιρία της επίτευξης του ιστορικού τέρματος του Μπαμπίκα, η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου παραθέτει σήμερα μέσα από το ιστορικό της αρχείο τα σημαδιακά τέρματα των ομάδων μας στην Ευρώπη καθώς και τους ποδοσφαιριστές που τα πέτυχαν.