Η «Κυρία» είναι και πάλι εδώ, άστοχος και ηττημένος ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/2/2019 - 20:52

Η Ανόρθωση με γκολ του Ντούρις επικράτησε του Απόλλωνα με 1-0 και επέστρεψε στις νίκες. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σωρεία ευκαιριών όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον πολύ καλό Ουζόχο ο οποίος όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρόντας.

Ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία να πατήσει κορυφή αφού δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΑΠΟΕΛ από την Πάφο. Από την άλλη πλευρά η Ανόρθωση με την νίκη της επέστρεψε δυναμική στην διεκδίκηση Ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Α΄ ημίχρονο:

Η Ανόρθωση με γκολ του Ντούρις στο 39΄ προηγείται του Απόλλωνα στο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Απόλλωνα

Αρκετά καλά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ανόρθωση χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία.

Σταδιακά ο Απόλλωνας ισορρόπησε τον αγώνα και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του ώστε να φτάσει σε ένα γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα.

Πρώτη φάση στον αγώνα για τους φιλοξενούμενους στο 22΄με τον Ζελάγια να κάνει το πλασέ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 29΄ ο Απόλλωνας θα απειλήσει και πάλι, το σουτ όμως του Περέιρα ανάγκασε σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Ουζόχο.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα απειλήσουν και πάλι με τον Περέιρα όμως και πάλι ο Ουζόχο πιο εύκολα αυτή την φορά θα αποκρούσει.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Ανόρθωση πήρε το προβάδισμα με τον Ντούρις στο 39΄. Μετά από λάθος του Ρομπέρζ και  σπουδαία κάθετη ασίστ από τον Στεφανέλι στον Σλοβάκο, ο τελευταίος πέρασε και τον Βάλε και με πλασέ έστειλα την μπάλα στα δίκτυα.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το πλασέ του Περέιρα θα διώξει σε κόρνερ ο Βίκτορ.

B΄ ημίχρονο:

Με την επανέναρξη του αγώνα ο Απόλλωνας από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις διαθέσεις του ώστε να βρει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Μόλις στο 47΄ το σουτ του Μπρου πέρασε λίγο έξω.

Στο 58΄ νέο σουτ για τον Απόλλωνα με τον Πέδρο, μάζεψε εύκολα ο Ουζόχο. Στο ίδιο λεπτό ο Απόλλωνας θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία με τον Παπουλή ο οποίος έκανε το ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 59΄ και πάλι ο Παπουλής θα πλασάρει όμως η μπάλα θα πάει έξω.

Στο 64΄ και πάλι ο Απόλλωνας θα απειλήσει με τον Πέδρο, όμως ο Ουζόχο και πάλι απέκρουσε.

Στο 78΄ η Ανόρθωση θα φτάσει πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ του Κοφί έδιωξε σε κόρνερ ο Βάλε.

Στο 80΄ νέα ευκαιρία για την «Κυρία» το σουτ όμως του Φύτου Κυριάκου από πλάγια έδιωξε και πάλι ο Βάλε