Η Μπράιτον έριξε «τριάρα» στην Άρσεναλ και η Σίτι ετοιμάζεται για στέψη

Κυριακή, 14/5/2023 - 20:33

«Ταφόπλακα» στις ελπίδες της Άρσεναλ για την κατάκτηση της Premier League έβαλε η Μπράιτον το βράδυ της Κυριακής, με τη Μάντσεστερ Σίτι να ετοιμάζεται για... στέψη!

Με μια εντυπωσιακή, όσο και κυνική εμφάνιση, οι «γλάροι», «χτύπησαν» δις στην επανάληψη και έφυγαν με τεράστιο διπλό από την έδρα των «κανονιέρηδων» (0-3), στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος!

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε αρκετές ευκαιρίες - ανάμεσά τους και ένα δοκάρι - για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο, το άγχος και η πίεση «λύγισε» την Άρσεναλ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους στο 51' και το 86' και το 90+6' για μια ιστορική νίκη!

Με την ήττα αυτή, οι Λονδρέζοι έμειναν στους 81 βαθμούς στο -4 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία μάλιστα έχει και ένα ματς λιγότερο, δύο στροφές πριν το φινάλε της Premier League.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 16' με τον Όντεγκααρντ, ενώ, στο 31', «άγγιξαν» το γκολ, με το δυνατό σουτ του Τροσάρ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το σουτ του Σάκα από την μεγάλη περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τελικώς, η Μπράιτον «πάγωσε» το «Έμιρειτς» στο 51', με κοντινή κεφαλιά του Ενσίσο, έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα των Λονδρέζων. Στη συνέχεια, η Άρσεναλ ανέβασε την πίεσή της ψάχνοντας το γκολ που θα την ξαναβάλει στο κυνήγι της νίκης. Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι «τιμώρησαν» στο ανοικτό γήπεδο την ομάδα του Αρτέτα, με τον Ουντάβ με υπέροχη λόμπα να «κρεμά» τον Ράμσντεϊλ για το 0-2!

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Εστουπινιάν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την Μπράιτον να ολοκληρώνει έναν μεγάλο θρίαμβο, σκαρφαλώνοντας παράλληλα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 58 βαθμούς!