Η Ομόνοια ξεπέρασε ήδη την... Ομόνοια

Τρίτη, 26/1/2021 - 10:00

Τη... δική της αντεπίθεση για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος κάνει η Ομόνοια. Το «τριφύλλι» μετρά ήδη σερί έντεκα διαδοχικών παιχνιδιών χωρίς ήττα. Επίδοση ήδη καλύτερη από το περσινό σερί που είχε η ομάδα της Λευκωσίας στο πρωτάθλημα 2019/20.

Κατά την περσινή αγωνιστική περίοδο, η Ομόνοια είχε εννέα διαδοχικά παιχνίδια στο πρωτάθλημα χωρίς ήττα. Το αήττητο σερί των «πρασίνων» ξεκίνησε στις 20 Οκτωβρίου 2019 κόντρα στην Ανόρθωση εκτός έδρας (0-0) και σταμάτησε στο Τσίρειο (04/01/20) κόντρα στον Απόλλωνα με ήττα 2-1.

Στο μεσοδιάστημα αυτού του σερί για την Ομόνοια, μεσολάβησαν δύο ισοπαλίες με Ολυμπιακό (1-1) και ΑΠΟΕΛ (0-0) αλλά και έξι νίκες κόντρα σε Εθνικό (1-2), ΑΕΛ (1-0), ΕΝΠ (0-2), Δόξα (2-0), Νέα Σαλαμίνα (0-3), ΑΕΚ (3-2).

Ήδη αυτό το σερί την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο για την Ομόνοια έχει ξεπεραστεί με τα έντεκα διαδοχικά παιχνίδι χωρίς ήττα. Σερί με οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες. Το αήττητο σερί φέτος της Ομόνοιας ξεκίνησε κόντρα στον Ερμή (0-0) στις 30 Νοεμβρίου 2020 και ακόμη... τρέχει. Υπήρξαν άλλες δύο ισοπαλίες κόντρα σε ΑΕΛ (1-1) και Απόλλωνα (0-0 - εξ αναβολής) στο Τσίρειο.

Οι οκτώ ομάδες που δέχτηκαν την ήττα από την Ομόνοια κατά σειρά είναι ΑΠΟΕΛ (0-3), Πάφος (2-1), Καρμιώτισσα (1-5), Ανόρθωση (3-0), ΑΕΚ (0-3), Απόλλωνας (2-1), Εθνικός (2-0), ΕΝΠ (0-1). Αξίζει να αναφέρουμε πως στο περσινό σερί της η Ομόνοια είχε σκοράρει 14 φορές ενώ στο φετινό αήττητο σερί η ομάδα της Λευκωσίας βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα, 22 φορές.

Άλλο αξιοσημείωτο στατιστικό είναι πως η Ομόνοια πέρσι μετά από 21 αναμετρήσεις είχε καταφέρει να μαζέψει 42 βαθμούς και ήταν στο -1 από την πρωτοπόρο Ανόρθωση ενώ φέτος έχει μαζέψει 43 βαθμούς και βρίσκεται ξανά στο -1 από την πρώτη θέση και τον Απόλλωνα.