Η Ομόνοια «σκόνταψε» απέναντι στην Πάφο (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Παρασκευή, 10/1/2020 - 20:52

Νέο… στραβοπάτημα για την Ομόνοια, αυτή τη φορά κόντρα στην Πάφο στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 16η αγωνιστικής του πρωταθλήματος καθώς η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τους Παφίτες.

Η ομάδα του Μπεργκ στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή ενώ στο δεύτερο μισό ανέβασε κάπως ταχύτητα και έψαξε με αξιώσεις το γκολ της νίκης όμως και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει την Παφίτικη άμυνα.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ήταν σωστά οργανωμένοι στην άμυνα ενώ και επιθετικά προσπάθησαν να δημιουργήσουν τους δικούς τους κινδύνους στην εστία του Φαμπιάνο, κυρίως με αντεπιθέσεις.

Με αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια έφτασε τους 32 βαθμούς και… έχασε έδαφος αφού έμεινε δεύτερη ενώ η Πάφος έφτασε τους 13 βαθμούς και παρέμεινε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Ανόρθωση στο μεγάλο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής ενώ η Πάφος αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ολυμπιακό στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Στο όγδοο λεπτό η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι, αφού μετά από προσπάθεια του Μποτεάκ η μπάλα κατέληξε στο χέρι του Άραγιουρι κι απομακρύνθηκε, αλλά παρά την επαφή και σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς, δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 11ο λεπτό η Πάφος έχασε την πρώτη της καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Καμπράλ από πλάγια έκανε την κίνηση προς τα μέσα και με πλασαριστό σουτ απείλησε την εστία της Ομόνοιας καθώς ο Φαμπιάνο αναγκάστηκε να διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 25λεπτου η Ομόνοια δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ρούτκο ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε ένα ήσυχο απόγευμα.

Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Μπεργκ στο 29ο λεπτό μετά από σουτ του Ορτέγα από πλάγια στην περιοχή. Ο Ρούτκο όμως ήταν στο σωστό σημείο και μπλόκαρε την μπάλα.

Νέο μακρινό σουτ για την Πάφο στο 32ο λεπτό με τον Φιλιώτη όμως ο Φαμπιάνο δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και μάζεψε την μπάλα.

Με ανεβασμένη διάθεση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια η οποία μόλις στο 48ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Ματ μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά όμως ο Ρούτκο ενστικτωδώς απόκρουσε την μπάλα.

Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια στο 56ο λεπτό μετά από σέντρα του Μποτεάκ ο Ματ έπιασε εκ νέου την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λέσιακς έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να περνάει από πολλά σώματα και να φτάνει στον Μποτεάκ όμως το σουτ του τελευταίου ήταν κακό και έφυγε πολύ έξω.

Με την συμπλήρωση 66 λεπτών στην αναμέτρηση η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής όμως το σουτ του Μποτεάκ ήταν άστοχο αν και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρούτκο.

Στο 71ο λεπτό ο Σιρόκ από μακρινή απόσταση έπιασε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Άλλη μια μεγάλη στιγμή για την Πάφο στο 75ο λεπτό όταν Μπεσάρα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω από την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 82ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ματ κατάφερε να πάρει την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τιάγκο συνεργάστηκε όμορφα με τον Μποτεάκ ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως ο Ρούτκο «έσωσε» την Πάφο.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέσιακς, Κατελάρης (Κακουλλής 66'), Βίτορ, Ορτέγα (Έζρα 77'), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούτκο, Λαφράνς, Αραγιούρι, Φιλιώτης, Σιρόκ, Μπεσάρα, Φόλμπρεχτ, Πανός, Ράκελς, Καμπράλ (Κωνσταντίνου 86'), Σι (Λελούκιν 86')

φ

Κάμερον Τόσακ (Πάφος): «Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση μας. Ειδικά με την πίεση της Ομόνοιας, αντεπεξήλθαμε. Η Ομόνοια είναι πολύ καλή, μπορεί να χτυπήσει τον τίτλο, όμως η ομάδα μου ήταν πολύ καλή. Ήταν ένα όμορφο παιχνίδι, μπορεί να μην επιτεύχθηκαν γκολ, όμως είχε φάσεις και θέαμα. Ίσως αν ήμασταν πιο προσεκτικοί να μπορούσαμε να ξεκλέψουμε το τρίποντο», ήταν οι δηλώσεις του Ουαλού τεχνικού.

Και πρόσθεσε: «Ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά, αλλά δεν είναι το στιλ που μου αρέσει να αγωνίζεται η ομάδα μου. Μου αρέσει και εμένα το επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά έτσι έπρεπε να γίνει απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα όπως η Ομόνοια. Πρέπει να πηγαίνουμε βήμα – βήμα για να πετύχουμε όπως είπε κι ο συνάδελφος και με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε και με τον βαθμό της ισοπαλίας, παίρνουμε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Δεν είμαστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα. Παίζαμε στην έδρα μας και θέλαμε τη νίκη. Φτιάξαμε ευκαιρίες, είχαμε καλή συμπεριφορά. Δεν περιμέναμε να βάλουμε πέντε γκολ, όμως μπορούσαμε να κερδίσουμε. Το επόμενο βήμα είναι να μάθουμε να κερδίσουμε παιχνίδι όπως το σημερινό. Είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση. Έχουμε πέντε πέναλτι εναντίον μας, και ένα υπέρ μας. Σήμερα είχαμε ένα με τον Κακουλλή και δεν μας δόθηκε. Ήμουν μακριά, αλλά πληροφορήθηκε πως ήταν. Κάνουμε ευκαιρίες, όμως είναι περίεργο που έχουμε ένα πέναλτι υπέρ μας. Είναι δύσκολο, πρέπει να συνεχίσομε. Πρέπει να σκοράρουμε στις ευκαιρίες που βρίσκουμε».

Στη συνέχεια, πρόσθεσε: «Ακόμη δεν είμαστε στο επίπεδο για να μπορούμε να φτιάχνουμε κλασσική ευκαιρία κάθε πέντε λεπτά. Είναι δύσκολο να κάνουμε το τέλειο παιχνίδι κάθε εβδομάδα. Δεν είμαστε ακόμη σε αυτό το επίπεδο, πρέπει να το δουλέψουμε. Κάποιες φορές ο αντίπαλος μας διαβάζει σωστά, όμως σήμερα είχαμε τις ευκαιρίες και η απόδοση μας μπορούσε να μας φέρει το τρίποντο. Δεν μπορούμε να κυριαρχούμε και να σκοτώνουμε τον αντίπαλο σε κάθε παιχνίδι, είμαι ρεαλιστής. Πρέπει να πιστώσουμε την αμυντική λειτουργία της Πάφου. Είμαστε απογοητευμένοι αλλά συνεχίζουμε».

Αντρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Συγχαρητήρια στην Πάφο για τον βαθμό. Σίγουρα για εμάς είναι ένα αποτέλεσμα εκτός προγράμματος, ένα στραβοπάτημα. Δεν ήταν από τα καλά μας παιχνίδια, όπως ο προπονητής αποτύπωσε σωστά την εικόνα. Δεν είχαμε την παρουσία όπως σε άλλα παιχνίδια, όμως φτιάξαμε κλασσικές ευκαιρίες και προϋποθέσεις. Μείναμε στο 0-0 και χάσαμε δύο βαθμούς. Έχουμε το ευτύχημα να μας περιμένει ένα ντέρμπι και έχουμε την ευκαιρία να το κερδίσουμε για την ψυχολογία της ομάδας και να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Θα δούμε τι δεν δούλεψε σήμερα για να το φτιάξουμε. Να βρούμε τον τρόπο να κερδίζουμε αυτά τα παιχνίδια. Φτιάχνουμε ευκαιρίες αλλά το θέμα του τελειώματος χρειάζεται βελτίωση. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε σήμερα, προσπάθησε να σπρώξει την ομάδα. Ευχαριστούμε τις πρώτες βοήθειες του σταδίου, αφού έσπευσαν έγκαιρα και φίλαθλος στη δυτική κερκίδα διακομίσθηκε στην κλινική. Επικοινωνήσαμε μαζί του και ευτυχώς όλα είναι καλά».