Η πρώτη ομάδα των late goals

Κυριακή, 28/4/2019 - 12:01

Η ικανότητα του να μπορείς να σκοράρεις στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα, είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για κάθε ομάδα, που στην ανάλυση του περιλαμβάνονται πολλά: Εμπειρία, βάρος φανέλας, αλλαγές, αντοχή στην πίεση κ.α.

Τα τέρματα που σημειώνονται στο τελευταίο 15λεπτο ενός αγώνα (75’ – 90’+), ονομάζονται συνήθως late goals, αν και αυτός ο όρος χρησιμοποιείται σε πιο προηγμένα πρωταθλήματα πιο συγκεκριμένα, δηλαδή για γκολ που σημειώθηκαν στα τελευταία 5 λεπτά ή/και στις καθυστερήσεις.

Στην εφετινή σεζόν, είχαμε την ευκαιρία να δούμε πολλά τέτοια γκολ στο πρωτάθλημα Cyta. Συγκεκριμένα, ένα ποσοστό της τάξης του 22% των γκολ που είδαμε ως τώρα, σημειώθηκαν μετά το 75ο λεπτό. Με άλλα λόγια, 1 στα 5 γκολ σημειώθηκε στο τελευταίο τέταρτο των 172 αγώνων που παρακολουθήσαμε ως τώρα. Απ’ τη σούμα απουσιάζουν δύο ματς (και έξι γκολ), που κρίθηκαν στις αίθουσες της δικαστικής.

Σε ότι αφορά στην ομάδα με τα περισσότερα late goals, αυτή είναι η ΑΕΚ με 16 τέτοια, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ακολουθεί με 15. Αξίζει να σημειωθεί πως αμφότερες σημείωσαν τα περισσότερα τους γκολ σε αυτό το διάστημα, σε σύγκριση με τα άλλα πέντε τέταρτα (0-15’, 15’-30’, 30’-45’, 45’-60’ και 60’-75’).

Πιο κάτω τα late goals ανά ομάδα (σε παρένθεση το διάστημα που σκόραραν περισσότερα γκολ, αν υπάρχει):