Η Ρίβερ... χάρισε το πρωτάθλημα στην Μπόκα σε γκραν γκινιόλ φινάλε

Δευτέρα, 24/10/2022 - 08:31

Απίστευτο και όμως... αργεντίνικο!

Σε ένα γκραν γκινιόλ φινάλε στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Μπόκα Τζούνιορς πήρε τον τίτλο χάρη στη βοήθεια της μισητής αντιπάλου, Ρίβερ Πλέιτ.

Διότι η Μπόκα, είδε την Ιντεπεντιέντε να τη σοκάρει λίγο πριν το φινάλε (2-2) αλλά η Ρίβερ Πλέιτ με δύο γκολ από το 80' και μετά, έφερε... τούμπα την έτερη διεκδικήτρια του τίτλου, Ράσινγκ, και μάλιστα μέσα στην έδρα της για να χαρίσει το τρόπαιο στους «Xeneizes».

Στο «Μπομπονέρα», η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική (όπως και στην έδρα της Ράσινγκ) και ο κόσμος είχε γεμίσει ασφυκτικά τις κερκίδες. Ο Λεάντρο Φερνάντες με πέναλτι, όμως, στο 32' πάγωσε τους γηπεδούχους και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά, η απάντηση ήρθε με τη... σέντρα, με τον Γκιγέρμο Φερνάντες να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα για το 1-1 του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για την Μπόκα, με τον Βίγια να σκοράρει στο 50ο λεπτό με απίθανη εκτέλεση φάουλ, να δίνει προβάδισμα τίτλου στην ομάδα του και το Μπομπονέρα να... σείεται.

Παρόλα αυτά, η Ιντεπεντιέντε μόνο τη... χάρη της Μπόκα δεν ήθελε να κάνει και έφτασε στην ισοφάριση στο 81ο λεπτό, παγώνοντας άπαντες με την κεφαλιά του Βαγιέχο, με το γκολ να πανηγυρίζεται έξαλλα και οι γηπεδούχοι να γεμίζουν άγχος.

Την ίδια ώρα, στο «Avellaneda», η Ράσινγκ είχε πάρει προβάδισμα στο 56' με πέναλτι του Ρόχας και άκουγε τα καλά νέα από το «Μπομπονέρα» να έρχονται. Ωστόσο, μόλις... άκουσε για το 2-2 της Μπόκα, είδε και τον Μπόρχα να ισοφαρίζει σε 1-1 για την Ρίβερ Πλέιτ. Ωστόσο, υπήρχε ένα γεμάτο δεκάλεπτο ακόμη και στα δύο γήπεδα.

Η Ράσινγκ βγήκε μαζικά μπροστά, πίεσε και έψαξε το γκολ του... τίτλου. Λίγο έλειψε να το βρει αλλά έχασε πέναλτι στο 90' και είδε την Ρίβερ να την χτυπάει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στην αντεπίθεση, με τον Μπόρχα να είναι εκ νέου ο σκόρερ για να φέρει τούμπα το σκορ και να χαρίσει τον τίτλο στη μισητή αντίπαλο, Μπόκα Τζούνιορς.