Η Τσέλσι νίκησε και κράτησε επαφή με την τετράδα

Κυριακή, 3/3/2019 - 18:16

Η Τσέλσι με γκολ των Ιγκουαΐν και Ζορζίνιο, επικράτησε της Φούλαμ εκτός έδρας με 2-1 και παρέμεινε στο -2 από την τέταρτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Τσέλσι του Μαουρίτσιο Σάρι μετά τη νίκη επί της Τότεναμ την Τετάρτη επικράτησε και στον «Craven Cottage» της Φούλαμ και πλέον κοιτάει την τετράδα καθώς είναι στο -2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η γκρίνια στους «μπλε» τις τελευταίες εβδομάδες και τα δημοσιεύματα περί απόλυσης του Μαουρίτσιο Σάρι ήταν συχνό φαινόμενο μετά την εξάρα από την Σίτι την απώλεια του Λιγκ Καπ αλλά και τον αποκλεισμό από το κύπελλο, ωστόσο στην έδρα της Φούλαμ που παλεύει για την παραμονή η Τσέλσι έκανε πειστική εμφάνιση.

Ο Ιγκουαΐν χρειάστηκε μόλις δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο 20ο λεπτό με σουτ μέσα στην περιοχή, μετά από ωραία σέντρα του Αθπλικουέτα. Ωστόσο μόλις επτά λεπτά μετά ένας πρώην παίκτης της Αρσεναλ, ο Κάλουμ Τσέιμπερς... εκτέλεσε τον Κέπα από κοντά, μετά από τραγική αμυντική λειτουργία των αμυντικών των φιλοξενούμενων.

Η Τσέλσι παρά τη γρήγορη ισοφάριση δεν το έβαλε κάτω και ο Ζορζίνο (31') με σουτάρα έξω από την περιοχή ξανά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες με τον Αλεξάνταρ Μίτροβιτς να βρίσκει μπροστά του τον εξαιρετικό Κέπα σε αρκετές περιπτώσεις χωρίς να μπορεί να τον νικήσει για να κάνει το 2-2. Έτσι οι «μπλε» έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το «Craven Cottage» και έβαλαν σε μεγαλύτερες περιπέτειες την Φούλαμ