Ιδανικό ξεκίνημα για το 8ο για τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 14/9/2019 - 20:20

Άνετο και ιδανικό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας σκόραραν οι Σόουζα (5’), Μιχαΐλοβιτς (43’) και Πάβλοβιτς (74’).

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και δικαίως πανηγυρίζει το πρώτο τρίποντο στη φετινή σεζόν. Από την άλλη, η ΑΕΛ γνώριζε τις δυσκολίες της αναμέτρησης πριν από την έναρξη του παιχνιδιού όμως δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις ψηλές προσδοκίες.

Να θυμίσουμε ότι οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στις 28 Σεπτεμβρίου στον τελικό του Σούπερ Καπ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στην αναμέτρηση που μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

Επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΛ στις 21 του μήνα εντός έδρας κόντρα στην Δόξα ενώ η αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Ανόρθωση έχει αναβληθεί ελέω των Ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο πέμπτο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στην πρώτη του ουσιαστικά φάση στο φετινό πρωτάθλημα. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας συνεργάστηκαν πανέμορφα με τελικό αποδέκτη τον Σόουζα ο οποίος τελείωσε ιδανική τη φάση για το 1-0.  Ο Γκέντσογλου έδωσε κάθετη πάσα στον Πάβλοβιτς με τον Σέρβο να δίνει με την μία την ασίστ στον Σόουζα, ο οποίος δεν λάθεψε στο πλασέ με αντίπαλο τον Βοζίνια και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς στο 13ο λεπτό, ο Σόουζα βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι όμως η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Βοζίνια.

Μακρινή μπαλιά από το ύψος της μεσαίας γραμμής με τη συμπλήρωση ακριβώς μισής ώρας στην αναμέτρηση με αποδέκτη τον Μπέζιακ ο οποίος σταμάτησε ιδανικά τη μπάλα και έκανε το σουτ όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Καποβερτινό τερματοφύλακα της ΑΕΛ ο οποίος με διπλή ενέργεια μάζεψε τη μπάλα.

Εκτέλεσε το κόρνερ ο Μάτιτς στο 39ο λεπτό, έδιωξε ο Τζούνιορ και μετά από καραμπόλες η μπάλα έφθασε στον Ιωάννου ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς τα δίκτυα του Βοζίνια και σούταρε ψηλά άουτ αν και ήταν σε θέση οφσάιντ το οποίο δε σφυρίχτηκε.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. ραγικό λάθος του Μπέλετς, ο οποίος δεν συγκράτησε την μπάλα και λίγο έλειψε να το πληρώσει καθώς το σουτ του Αβράαμ δεν κατέληξε προς την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι πρωταθλητές διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής στον Σέρβο ο οποίος έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε στην επαναφορά ο ίδιος ξανά δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Βοζίνια.

Πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία στην αναμέτρηση για την ΑΕΛ στο 56ο λεπτό. Ο Νιλς από πλάγια προσπάθησε να ξεγελάσει τον Μπέλετς με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ ήταν έτοιμος για έδιωξε τον κίνδυνο με τις γροθιές.

Στις πρώτες του επαφές με την μπάλα ο Γιάκολις στο 70ο λεπτό πήρε τη μπάλα και με ατομική ενέργεια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Βοζίνια μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στην περιοχή ο Πάβλοβιτς στο 74ο λεπτό έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίκτυα της ΑΕΛ για το 3-0.

Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Κεφαλιά του Ντόσα μετά από εκτέλεση κόρνερ, εξαιρετική απόκρουση του Μπέλετς ο οποίος δήλωσε ξανά «παρών».

Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ «άγγιξε» το 4-0 όμως ο Γιάκολις δεν τα κατάφερε. Στην αντεπίθεση ο Βιντιγκάλ, έδωσε «έτοιμο» γκολ στον Γιάκολις, άσχημο τελείωμα από τον άσο του ΑΠΟΕΛ το οποίο κατάφερε να «βγάλει» ο Βοζίνια πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο, Σόουζα, Γκέντσογλου, Μάτιτς (Ντε Βινσέντι 75'), Μπέζιακ (Βιντιγκάλ 65'), Τάμαρι (Γιάκολις 65'), Πάβλοβιτς

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσα, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Αβραάμ (Μαρκόσκι 75'), Ζντραφκόφσκι, Κάρλος, Τόρες, Γκοντάλ (Χουράδο 60'), Γουίλερ, Ν. Τεϊξέιρα (Αντωνίου 71')

4

Το... τρίτο ημίχρονο - Όσα δήλωσαν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στον συνάδελφο για τους 3 βαθμούς αλλά και για την είσοδο τους στο Γιουρόπα Λιγκ, τους εύχομαι επίσης καλή επιτυχία. Για το παιχνίδι, είναι κάποια πράγματα που είναι απλά. Παρόλο που πίστευα πριν το ματς πως θα κερδίσουμε, ο ΑΠΟΕΛ άξιζε τη νίκη και την πήρε. Να σκοράρει κάποιος στο 4ο λεπτό είναι κάτι πολύ καλό για μια ομάδα, είναι θέμα τύχης αλλά και ποιότητας. Το ξέραμε πως θα ήταν δύσκολα, πήραν τους 3 βαθμούς και το άξιζαν. Θα πρέπει να προχωρήσουμε με αυτό μπροστά και να καταλάβουμε πως ότι γίνεται μετά από λίγο ξεχνιέται και προχωράμε. Έχουμε μετά το παιχνίδι με τη Δόξα και θα σηκώσουμε το κεφάλι. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Τόμας Ντολ και να παραμείνει όσο περισσότερο στον ΑΠΟΕΛ.»

Τόμας Ντολ (ΑΠΟΕΛ): «Να ευχαριστήσω για τα συγχαρητήρια. Είναι καλό ένας συνάδελφος να μιλά έτσι. Η ομάδα μας είχε παίκτες στην Εθνική και δεν ήταν εύκολα να προετοιμαστούμε. Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Σε ένα μικρό μέρος στο α’ ημίχρονο χάσαμε τη συγκέντρωση μας και ήταν φυσικό. Έχω δει θετικά πράγματα. Παίξαμε δυνατά, συγκεντρωμένα και μη ξεχνάμε ότι για πολλούς παίκτες μας ήταν το πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να έχουμε θετικά αποτελέσματα. Το επόμενο μας παιχνίδι είναι την Πέμπτη και πρέπει να βελτιωθούμε, να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Για την ΑΕΛ έχω ακούσει ότι δυσκολεύει την ομάδα μας. Μας κέρδισε πέρσι στον τελικό. Θέλω να ευχηθώ καλή τύχη στην ΑΕΛ, θα τα πούμε και στον αγώνα του Σούπερ Καπ και εύχομαι καλή τύχη σε όλους μας».

Αντρίγια Πάβλοβιτς (ΑΠΟΕΛ): «Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι, ξεκινήσαμε καλά, ωστόσο έπεσε η απόδοση μας. Καταφέραμε να είμαστε καλοί σε κάποια σημεία του αγώνα. Είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα και βλέπουμε την συνέχεια».

Νιλς (ΑΕΛ): «Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, αλλά σκόραραν από το πουθενά. Εμείς δεν είχαμε την  αυτοπεποίθηση που έπρεπε. Χάσαμε εύκολες μπαλιές, όμως στη συνέχεια γινόμασταν καλύτεροι. Στο πρώτο μέρος έκαναν σουτ δύο φορές και πέτυχαν δύο γκολ. Αυτός είναι ο ΑΠΟΕΛ. Έχουν τρελή τύχη. Στο δεύτερο μέρος ξεκινήσαμε καλά και προσπαθήσαμε να αλλάξουμε το παιχνίδι. Στο τέλος πέτυχαν το 3-0 και πάλι από το πουθενά. Έχει ποιότητα ο ΑΠΟΕΛ. Ήταν ένα κακό παιχνίδι για μας. Θα συνεχίσουμε για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Ντόσα Τζούνιορ (ΑΕΛ): «Ξέραμε ότι θα παίζαμε εκτός έδρας με μια καλή ομάδα. Προετοιμαστήκαμε καλά αλλά το γκολ στα πρώτα λεπτά άλλαξε λίγο τον τρόπο που θέλαμε να παίξουμε. Στην συνέχεια προσπαθήσαμε να κρατήσουμε την μπάλα. Κατά την γνώμη μου τους δώσαμε τρία γκολ και σκόραραν, συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ».

Ζοαοζίνιο (ΑΠΟΕΛ): «Είναι μία ομάδα που παίζει με πέντε παίκτες πίσω και το γεγονός ότι σκοράραμε νωρίς μας βοήθησε να τους ξεμπλοκάρουμε».

Για την απόδοσή του: «Το σημαντικό είναι η συλλογική προσπάθεια. Εγώ δουλεύω κάθε μέρα σκληρά για να έρχομαι εδώ και να βοηθώ».

Για το πρώτο παιχνίδι των ομίλων του Europa League: «Εμείς παίζουμε πάντα για να κερδίζουμε. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε για την αναμέτρηση με την Ντουντελάνζ».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Σήμερα είχαμε μόνο 5000 σε μια μέρα και ώρα που θεωρείται ιδανικότερη για ποδόσφαιρο. Άκουσα πάρα πολλούς που εκτιμούν λάθος τα δεδομένα και οι οποίοι πανηγύριζαν επειδή είχαμε 14000 κόσμο με τον Άγιαξ. Το ΑΠΟΕΛ παίζει πλέι οφ για 11η χρονιά, ο Άγιαξ ήταν ο πιο δυνατός αντίπαλος που μας έτυχε και είχαμε την πιο χαμηλή προσέλευση στην ιστορία μας.

Αν δεν αντιληφθούμε, πέρα από την κάρτα που είναι ένας βασικός λόγος, ότι θα πρέπει να αλλάξουμε πολλά πράγματα στο ποδόσφαιρο, τότε θα χάσουμε τη μάχη. Μόνα τους τα Σωματεία δεν μπορούν να κάνουν πολλά. Το ποδόσφαιρο θα πέσει σε ανυποληψία όπως έπεσε το μπάσκετ, το βόλεϊ και όλα τα αθλήματα. Η Πολιτεία πρέπει να το αντιληφθεί αυτό. Θέλουμε νέα γήπεδα και βελτιώσεις στα υφιστάμενα αν θέλουμε να ζήσουμε το ποδόσφαιρο όπως το ζούσαμε τα προηγούμενα χρόνια.

Καλούμε τον κόσμο να έρθει την Πέμπτη. Είναι το πιο σημαντικό ματς στον όμιλο».