«Ισοπέδωσε» την Αταλάντα η Νάπολι

Σάββατο, 17/10/2020 - 17:55

Παναγιά μου και Χριστέ μου, μια Νάπολι. Η καλοδουλεμένη ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έκανε... φύλλο και φτερό την Αταλάντα, διαλύοντάς την με 4-1 και πιάνοντάς την στην βαθμολογία με 9 βαθμούς. Κάπως έτσι, άφησε πίσω της το ματς που έχασε στα χαρτιά από την Γιουβέντους με 3-0 και δείχνει ότι στοχεύει ψηλά τη φετινή σεζόν.

Με τα... μπούνια μπήκε στο ματς η Νάπολι, με τους παίκτες του Γκατούζο να πιέζουν ψηλά, να κλέβουν διαρκώς μπάλες και να αποτελούν μια μόνιμη απειλή προς τα καρέ του Σπορτιέλο, ο οποίος ήταν σε όλο το πρώτο μέρος... θεατής και μάζεψε τέσσερις φορές την μπάλα από τα δίχτυα του! Η αρχή έγινε με τον Λοσάνο στο 23', με τον Μεξικανό φορ να σκοράρει ξανά τέσσερα λεπτά αργότερα για το 2-0. Πριν καν καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι τι είχε συμβεί, είδαν τον Πολιτάνο με ωραίο... ξερό σουτ να δίνει αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Κάθε κατεβασιά της Νάπολι μύρζε γκολ, οι ευκαιρίες έρχονταν η μία μετά την άλλη και στο 43ο λεπτό ο Οσιμέν έγραψε το 4-0 με το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Η Αταλάντα καλούνταν να βγάλει αντίδραση, να κυνηγήσει ό,τι μπορούσε αλλά δυσκολεύονταν. Η ψυχολογία της ήταν στα τάρταρα, οι επιλογές των ποδοσφαιριστών της στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου κακές και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι ήταν να μειώσει στο τελικό 4-1 με πλασέ του Λάμερς στο 69'.