Ιστορικό αρνητικό ρεκόρ για την ΑΕΚ

Δευτέρα, 21/3/2022 - 08:50

Μαύρη σελίδα θα αποτελέσει η φετινή σεζόν για την ιστορία της ΑΕΚ. Η χθεσινή ήττα από τον ΠΑΟΚ (0-1) ήταν η πέμπτη της στο τρέχον πρωτάθλημα, καθώς είχαν προηγηθεί αυτές από Ολυμπιακό, ΟΦΗ, Παναιτωλικό και Βόλο.

Έτσι ισοφάρισε τη χειρότερη επίδοση της ιστορίας της στην Super League. Άλλες δύο σεζόν είχε πέντε ήττες στην έδρα της:

• Την περασμένη περίοδο (2020/21), όταν είχε ηττηθεί από Παναθηναϊκό, ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη στην κανονική περίοδο και Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στα playoffs.
  • Τη σεζόν 2012/13, όταν έχασε από Αστέρα Τρίπολης, Ολυμπιακό, Λεβαδειακό, Παναθηναϊκό και Πανθρακικό. Μάλιστα στο τέλος της συγκεκριμένης περιόδου υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Αν η ΑΕΚ θα σπάσει κάθε αρνητικό της ρεκόρ, εφόσον γνωρίσει μία ακόμη ήττα στα τέσσερα εναπομείναντα εντός έδρας παιχνίδια. Αυτά κατά σειρά είναι με Άρη (4η αγωνιστική), Παναθηναϊκό (7η αγωνιστική), ΠΑΣ Γιάννινα (8η αγωνιστική) και Ολυμπιακό (10η αγωνιστική).

Είναι επίσης εντυπωσιακά αρνητικό ότι στους 15 αγώνες που έχει δώσει η ΑΕΚ μέσα στο 2022 έχει μόλις πέντε νίκες (έχει επίσης επτά ήττες και τρεις ισοπαλίες). Μάλιστα έχει κερδίσει μόνο τις τρεις τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας, Απόλλωνα Σμύρνης, Λαμία και Ατρόμητο, όπως επίσης τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Αστέρα Τρίπολης.