Ιστορικό βράδυ για τον Ντόντσιτς, αλλά το triple-double δεν έφτανε στο Ντάλας

Κυριακή, 3/12/2023 - 09:20

Με ένα εντυπωσιακό triple-double και ένα μεγάλο ρεκόρ γιόρτασε την άφιξη της κόρης του ο Λούκας Ντόντσιτς.

Ο Σλοβένος σταρ των Μάβερικς τα έκανε όλα απέναντι στους Θάντερ, έχοντας 36 πόντους, 18 ασίστ και 15 ριμπάουντ σε 45:59 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα, ήταν για 59η φορά «τριπλός» και 3η φορά τη φετινή σεζόν, επίδοση με την οποία έπιασε στην 9η θέση την ανάλογη στατιστική τον μεγάλο Λάρι Μπερντ στην ιστορία του NBA.

Η τεράστια εμφάνιση του Ντόντσιτς, όμως, δεν συνοδεύτηκε με νίκη για το Ντάλας, καθώς οι Θάντερ επικράτησαν 126-120 στο «American Airlines Center». Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν στην τέταρτη περίοδο, όπου με ένα απίστευτο σερί 30-0 πήγαν να πάρουν το ματς, αλλά η Οκλαχόμα κατάφερε στο τέλος να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν οκτώ παίκτες διψήφιους, με πρώτο σκόρερ τους τον Τζέιλεν Γουίλιαμς με 23 πόντους. Στους 17 πόντους ο Σάι Τζίλγκεους-Αλεξάντερ, ενώ από 15 πόντους είχαν οι Κασόν Ουάλας και Ντάβις Μπέρτανς.